YouTube od 1.6. 2021 mení podmienky používania služby. „Máme právo zarábať na vašom obsahu“, hovorí služba

YouTube upozorňuje na nové podmienky používania služby, ktoré sú rozdelené do troch kategórií. Obsahujú aj klauzulu o práve na speňažovanie obsahu.

YouTube_uvodny obrazok_video
Zdroj: unsplash.com (Souvik Banerjee)

Posledné týždne plátky mnohých médií zapĺňala služba WhatsApp, ktorá začala od 15. mája zavádzať nové podmienky používania služby v prax. Tie v mnohých z nás vyvolali obavy pričom reagovali aj niektoré verejné inštitúcie. Napríklad v Nemecku boli tieto nové podmienky používania služby napadnutými hamburským komisárom pre ochranu údajov, Johannes Casparom.

Najnovšie služba YouTube začala rozosielať e-mailové správy svojim používateľom, v ktorých píše o nových podmienkach používania serveru YouTube.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pozorne si prečítajte aktualizácie Podmienok. Pre používateľov mimo USA začnú nové Podmienky platiť od 1. júna 2021. Ak budete pokračovať v používaní služby YouTube po tomto dátume, vyjadrujete tým súhlas s novými Podmienkami. Upozorňujeme, že ak ste svojmu dieťaťu dovolili používať službu YouTube Kids, prijatím nových Podmienok ich prijímate aj v mene svojho dieťaťa.“ píše sa v e-mailovej správe, ktorú nám poslal server YouTube.

Ide o podmienky, ktoré nie sú pre verejnosť „neznámou“. Dôvodom je, že v novembri minulého roka, začali platiť naprieč USA. Čoho sa však týkajú?

Nové podmienky služby YouTube platné od 1.6. 2021

Nové podmienky používania služby naberú platnosť už o niekoľko dní a rozdelené sú do troch oblastí. Ide konkrétne o obmedzenia pri rozpoznávaní tvárí, právo na speňažovanie služby YouTube a autorské poplatky a zrážky z dane.

Google v rámci nových podmienok služby píše, že si vyhradzuje právo na speňažovanie videí, ktoré sú do služby nahratými. Samotné speňažovanie zahrňuje napríklad zobrazovanie reklám v Obsahu, alebo spoplatňovanie prístupu používateľov k nahranému obsahu. Spoločnosť ďalej dopĺňa, že používateľ nemá nárok na odmenu. Samozrejme, netýka sa to obsahu, kde používateľ má so spoločnosťou YouTube uzavreté iné dohody, prípadne ide o zárobky z partnerských programov. Ďalej dodáva, že poplatky plynúce z Partnerských programov, budú považované za licenčné poplatky za obsah. YouTube rovnako dodáva, že ak to bude vyžadovať zákon, tak zrazí z nich dane.

YouTube zároveň dodáva, že platnosť licencií je platná po dobu, kým zo serverov YouTube nebude používateľom odstránené video. Samotná licencia pritom umožňuje YouTubu ďalej distribuovať, či modifikovať obsah.

„Poskytnutím Obsahu Službe udeľujete spoločnosti YouTube celosvetovú, nevýhradnú, bezplatnú, prenosnú a sublicencovateľnú licenciu na použitie tohto Obsahu (vrátane na práva na jeho reprodukciu, distribúciu, úpravu, zobrazovanie a vykonávanie) na účely prevádzkovania, propagácia a vylepšenie Služby.“ píše sa v podmienkach používania služby.

Rovnako dáva do pozornosti, že nahraním videa na sever YouTube, používateľ prehlasuje, že je jeho autorom.

„Za obsah, ktorý odošlete do Služby, ste právne zodpovední. Môžeme použiť automatizované systémy, ktoré analyzujú váš Obsah, aby sme pomohli zistiť porušenie a zneužitie, ako je spam, malware a nezákonný obsah.“  píše sa v podmienkach používania služby.

Čo sa týka obmedzenia pri rozpoznávaní tvári, spoločnosť uvádza:

„Obmedzenia pri rozpoznávaní tvárí: V zmluvných podmienkach už bolo uvedené, že bez súhlasu dotknutej osoby nemôžete zhromažďovať žiadne informácie, ktoré by ju mohli identifikovať. Aj keď sa to vždy týkalo aj informácií z rozpoznávania tvárí, nové Podmienky to jasne uvádzajú.“ píše YouTube v e-mailovej správe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre