Youtube a Netflix znižujú kvalitu prehrávania videí. Reagujú tak na výzvu Európskej únie

Netflix a Youtube v dôsledku COVID-19 prepli kvalitu prehrávania videí na nižšiu. Dôvodom je, aby nedochádzalo k preťažovaniu sietí.

netflix
Zdroj: flickr.com (Stock Catalog) (CC BY 2.0)

Ak ste zaznamenali pokles kvality prehrávania videí v službách ako Netflix či Youtube, tak vedzte, že „chyba“ nenastala u Vás, ale na strane prevádzkovateľa. Spoločnosti oznámili, že znižujú kvalitu prehrávania videí v rámci Európskej únie. Cieľom spoločností je zníženie dátového toku. Na tému upozorňuje portál reuters.com.

K tomuto kroku boli spoločnosti prinútené z dôvodu, že väčšina škôl, úradov, zamestnávateľov a podobne, bola nútená v dôsledku reštrikčných opatrení zavrieť svoje kancelárie a poslať ľudí pracovať z domu alebo im dať povinnú dovolenku. Spolu s týmto opatrením sa však zvýšila aj návštevnosť jednotlivých stránok a tým aj dátový tok, ktorý jednoducho nestíha nápor. ÚPRAVA:  Spoločnosti v dôsledku zvýšeného náporu zo strany používateľov reagovali na výzvu vedúceho odvetvia priemyslu Európskej únie Thierry Bretona na zníženie kvality obrazu, aby sa predišlo preťaženiu sietí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpoveďou prevádzkovateľov na aktuálnu situáciu je preto prepnutie kvality videí na štandardné rozlíšenie, aby sa predišlo preťaženiu serverov sietí. Youtube k vzniknutej situácii povedal:

„Zaväzujeme sa dočasne prepnúť všetok prenos v EÚ na štandardné rozlíšenie.“

Netflix odhaduje, že zníženie rýchlosti sa dotkne väčšiny svojich používateľov v Európe. Konkrétne hovorí o 25% znížení prenosu dát.

Okrem iného, problém so zvýšeným náporom sa priamo dotýka aj jednotlivých operátorov a poskytovateľov internetu, tí však zatiaľ nehlásia žiadne obmedzenia.

Nižšie si môžete prečítať vyjadrenie našich operátorov, ako zvládajú aktuálnu situáciu (AKTULIZOVANÉ 21.2.2020)

Hrozí nám obmedzenie mobilných sietí v dôsledku koronavírusu? Pýtali sme sa slovenských operátorov

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre