SpravodajstvoWindows

Windowsu XP vysporiadať sa s útokom WannCry pomohla paradoxne Modrá obrazovka smrti

WannaCry, jeden z najškodlivejších ransomvér, ktorý zasiahol takmer celý svet poškodil najmä Windows 7 počítače a odborníci doteraz študujú čo bolo jej príčinou a ako sa ďalej šíril.

Najväčšie škody tento škodlivý software spravil najme v zdravotníckom systéme vo Veľkej Británii či španielskemu telekomunikačnému operátorovi a problémom sa nevyhlo ani Slovensko. Hoci reakcia Microsoftu bola blesková, tak aj napriek tomu šírenie kódu bolo ohromujúce pričom najlepšie odolával podľa odborníkov Windows XP, kde by sme paradoxne očakávali opačný trend.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Microsoft

Bezpečnosti experti totiž pri skúmaní ako sa správa tento škodlivý kód zistili, že ransomvér WannaCry sa nainštaloval na Windows 7 bez väčších problémom, ale na XP-čko to už nebolo také jednoduché, a dokonca verziu XP Service Pack 2 vôbec nezasiahol. Dôvodom totiž bolo, že pri pokusie napadnutia systému sa jednoducho zrútil a na rad prišla neobľúbená Modrá obrazovka, resp. „obrazovka smrti“, pričom nasledovalo reštartovanie systému.

Mimochodom, aj napriek tomu že sa jednalo o jeden z najväčších kybernetických útokov na svete tak sa hackerom podarilo takto získať len okolo 100 000€ od používateľov. Ich identita je však stále neznáma a pravdepodobne sa ju ani nikdy nedozvieme.

Zdroj: ZDnet

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close