NávodyWindows

Windows vám môže automaticky čistiť úložný priestor od nepotrebných súborov. Túto funkciu si hneď zapnite!

Funkcia Storage Sense od Microsoftu dokáže automaticky mazať nepotrebné súbory, keď sa disk začína napĺňať. Ako funguje a ako ju zapnúť?

Plné úložisko je otravný problém, ktorý skôr, či neskôr dobehne takmer každého užívateľa. V extrémnych prípadoch je jediným riešením kúpa nového disku, niekedy je nutné vzdať sa niektorých svojich súborov pri dôkladnej kontrole svojho disku. Niekedy však stačí vymazať nepotrebné, dočasné súbory, alebo súbory uložené vo vašom Koši. Windows dokonca dokáže tieto nepotrebné súbory mazať automaticky, stačí na to pár klikov v nastaveniach.

Čo je to Storage Sense?

Funkcia Storage Sense dokáže automaticky vyčistiť ukladací priestor od súborov, ktoré nepotrebujete, ako dočasné súbory alebo súbory v koši.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funkcia Storage Sense sa automaticky zapne, keď vám dochádza miesto na disku. Podľa prednastavených možností táto funkcia nevymaže žiadne súbory z priečinka Stiahnutých súborov ani OneDrive, iba nepotrebné dočasné súbory a Kôš.

Ako zapnúť Storage Sense

Otvorte Nastavenia > Úložisko > Senzor úložiska. Zapnite si Senzor úložiska a rozkliknite si ďalšie možnosti. Môžete si nastaviť, kedy spúšťať Storage Sense, ako často odstraňovať súbory v koši, alebo po akej dobe si prajete vymazať súbory z priečinka Stiahnutých súborov.

Windows Senzor Storage _ senzor uloziska
Zdroj: Vosveteit.sk

V týchto nastaveniach dostanete taktiež možnosť zálohovať súbory na cloud a následne ich vymazať. V nastaveniach jednotlivých súborov si môžete nastaviť, či si prajete, aby ostali stále prístupné aj z fyzického disku alebo, aby sa naopak preniesli výhradne na cloud. V nastaveniach Storage Sense si zas môžete nastaviť automatické mazanie súborov zálohovaných na OneDrive, ktoré ste zároveň neotvorili istý počet dní.

Windows Senzor Storage _ senzor uloziska_nastavenia_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkcia Storage Sense je prednastavene vypnutá. Ak funkciu ale povolíte, tak sa zapne vtedy, keď vám začne dochádzať miesto na disku. Storage Sense funguje iba vtedy, ak ste prihlásení na počítači a ak ste online viac, ako 10 minút. Storage Sense prednastavene maže súbory iba z hlavného disku, na ktorom je nainštalovaný Windows. Väčšinou sa označuje ako C:. Manuálne si môžete ostatné disky vyčistiť cez Rozšírené nastavenia úložiska > Úložisko využité na iných jednotkách.

Čo robiť, keď už ani Storage Sense nestačí?

Ak už ani čistenie dočasných súborov nestačí, je potrebné spraviť si obhliadku disku a pozrieť sa na kĺb veľkým, alebo nepoužívaným súborom. Je viacero spôsobov, ako si posvietiť na úplne všetky súbory v počítači. Jeden z nich je znovu v Nastaveniach > Systém > Úložisko > Úložisko využité na iných jednotkách. Tam si viete na konkrétnom disku pozrieť súbory zoradené do kategórií od najväčšieho, po najmenší. Isté zautomatizované procesy mazania súborov sú dostupné priamo v nastaveniach Úložiska, avšak tam treba dávať pozor, či v jednotlivej kategórii nie sú označené aj súbory, ktoré ešte budete potrebovať

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close