WhatsApp za mesiac zablokoval 2 milióny účtov kvôli porušovaniu nových pravidiel. Vyvarujte sa tejto chybe aj vy!

Populárna chatovacia aplikácia WhatsApp zablokovala primárne spamovacích botov, ktorí boli využívaní na šírenie hoaxov.

WhatsApp neudelenie suhlasu s podmienkami
Zdroj: Vosveteit, WhatsApp logo

Aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj rušné obdobie. V posledných týždňoch sa totižto služba zamerala na očistenie svojej používateľskej základne od ľudí, ktorí aktívne porušujú pravidlá týkajúce sa najmä šírenia hoaxov. WhatsApp pritom iba za posledný mesiac zablokoval viac ako 2 milióny používateľov. Tí sa previnili „vysokou a abnormálnou rýchlosťou posielania správ“, informuje britský denník Express.co.uk.

Previnili sa najmä automatizované stroje

V drvivej väčšine patrili zablokované účty automatizovaným strojom, ktoré doslova spamovali buď falošnými správami, alebo iným nepríjemným obsahom. Automatizované stroje alebo abnormálne preposielanie hromadných správ predstavuje z celkového počtu zhruba 95% zablokovaných účtov. Samozrejme, na „zozname“ sa mohli ocitnúť aj bežní používatelia, no presiahnutie limitov by dalo bežnému používateľovi naozaj zabrať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaujímavosťou je, že veľká časť zablokovaných účtov je z Indie, ktorá má najväčšiu používateľskú základňu s viac ako 400 miliónmi používateľov. Práve tento región je čoraz náchylnejší na masové preposielanie hoaxov, virálnych fám a virálnych fotografií, ktoré sa prostredníctvom chatovacej aplikácie WhatsApp šírili bleskovou rýchlosťou. Práve zablokovanie tých najväčších aktérov by malo v Indii dopomôcť ku tomu, aby sa šírenie hoaxov posielaných cez WhatsApp redukovalo na minimum.

Masové blokovanie používateľov je každomesačnou rutinou

Aktívne blokovanie účtov je už v aplikácii WhatsApp bežná záležitosť. Každý mesiac služba údajne zablokuje zhruba 8 miliónov používateľov na celom svete. Na detekciu problémových profilov využíva najmä umelú inteligenciu, ktorá dokáže zachytiť pofidérne profily ešte predtým, ako vôbec začnú s nechceným spamovaním, či masovým preposielaním hoaxov.

 „Špeciálne sa zameriavame na prevenciu, pretože veríme, že je oveľa lepšie zastaviť škodlivú činnosť pred jej odhalením ako až po vzniku škody. Detekcia zneužitia funguje v troch fázach životného cyklu účtu: pri registrácii; počas posielania správ; a ako odpoveď na negatívnu spätnú väzbu, ktorú dostávame vo forme správ a blokov používateľov, “ uviedla služba WhatsApp vo svojom vyhlásení.

Na detekciu profilov služba WhatsApp využíva profilové a skupinové fotografie, popisy, ako aj rôzne signály správania sa niektorých účtov. Samozrejme, veľmi využívaná je aj spätná väzba, najmä od dotknutých používateľov, ktorí došli do styku s falošnými účtami, či automatizovanými systémami.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre