WhatsApp dostáva novú funkciu, ktorou zvyšuje ochranu obsahu četov. Tu je nájdete a zapnete!

WhatsApp začal sprístupňovať funkciu, ktorá umožňuje šifrovať aj zálohy četov, ktoré si mnohí z nás automaticky robia na pravidelnej báze.

WhatsApp tmave rozhranie uvodny obrazok
Zdroj: WhatsApp

WhatsApp dlhodobo o sebe hovorí, ako o platforme, ktorá vo vysokej miere chráni obsah konverzácií používateľov. Hlavným nástrojom, ako udržiava súkromné konverzácie súkromnými, je prostredníctvom funkcie end-to-end šifrovania. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá šifruje odosielané dáta a po ich doručení, dochádza lokálne v smartfóne príjemcu k dešifrovaniu dát. Ide skutočne o funkciu, ktorá dokáže schovať obsah konverzácií počas prenosu z jedného zariadenia do druhého pred tretími stranami.

Má to však jeden háčik. Mnohí používatelia využívajú funkciu záloh. Ide o nástroj, prostredníctvom ktorého si ukladáme naše konverzácie, napríklad za účelom, ak by sme si kúpili nový telefón a chceli by sme ich preniesť do druhého zariadenia. Prípadne, ak by sme stratili či poškodili smartfón, aby sme nedošli o konverzácie. Tieto zálohy konverzácií nie sú bohužiaľ šifrovanými, a preto útočníkovi stačí získať prístup napríklad ku cloudovej službe, kam si ukladáme tieto zálohy, aby si ich stiahol a otvoril.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

WhatsApp dostáva podporu šifrovania záloh četov

O funkcii šifrovania záloh môžeme aktívnejšie počúvať už do marca tohto roka, kedy sa táto téma začala preberať vo zvýšených intenciách. Najnovšie WhatsApp hlási, že funkciu začína distribuovať pre širokú verejnosť.

„Aj keď sú šifrované správy typu end-to-end, ktoré odosielate a prijímate, uložené vo vašom zariadení, mnoho ľudí chce tiež spôsob, ako zálohovať svoje čety v prípade, že prídu o telefón. Od dnešného dňa sprístupňujeme ďalšiu, voliteľnú vrstvu zabezpečenia, ktorá chráni zálohy uložené na Disku Google alebo iCloud šifrovaním typu end-to-end.“ Uvádza spoločnosť Facebook v publikovanej správe.

Sifrovanie zaloh vo vwhatsapp
Zdroj: WhatsApp

K funkcii sa môžete dostať potom, ako si otvoríte nastavenia aplikácie a zvolíte sekciu Chaty, potom Zálohovanie chatov. Následne budete mať k dispozícii funkciu šifrovania záloh. Druhým dychom musíme však dodať, že k času písania tohto článku, túto funkciu ešte neevidujeme v našom účte. WhatsApp však hovorí, že by sa to malo zmeniť v priebehu nasledujúcich hodín až dní. Dôvodom je, že funkcia je uvoľňovanou pre širokú verejnosť postupne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre