Webbov teleskop zaznamenal slnečné výbuchy v susednej sústave. Pozorovania by nám mohli pomôcť pri hľadaní obývateľných planét

Astrofyzici sa pomocou teleskopu Jamesa Webba (JWST) pozreli na nestabilnú hviezdu v našom susedstve. Nové pozorovania nám otvorili dvere, ako môžeme skúmať planéty v jej okolí.

hviezda TRAPPIST-1 titulka
Zdroj: Wow Galaxy / Shutterstock.com

V novej štúdii medzinárodný tím výskumníkov uskutočnil podrobné šetrenie štyroch slnečných erupcií vybuchujúcich okolo hviezdy TRAPPIST-1, malej a aktívnej nebeskej telesnej sústavy umiestnenej v našom susedstve, približne 40 svetelných rokov od Zeme. Pozorovania by mohli pomôcť vedcom hľadať vzdialené planéty, ktoré sa podobajú našej Zemi a mohli by dokonca podporovať život.

„Vďaka JWST je to prvýkrát v histórii, kedy sme mohli hľadať planéty okolo iných hviezd, ktoré majú druhotné atmosféry podobné tým, ktoré môžeme nájsť okolo Zeme, Venuši alebo Marse,“ povedal Ward Howard, vedúci autor novej štúdie na katedre astrofyzikálnych a planetárnych vied na Univerzite v Boulder.

Tento lov však môže byť trochu zložitý

Howard vysvetlil, že väčšina malých a skalnatých svetov, ktoré vedci plánujú preskúmať teleskopom Webb, obieha triedu hviezd nazývaných M-dwarf, ktoré sú tiež známe aj ako červení trpaslíci. Ide o niektoré z najexpozívnejších hviezd v galaxii. Jednou z nich je hviezda napríklad TRAPPIST-1, ktorá hostí sedem známych planét. Táto hviezda je takmer rovnako veľká ako Jupiter, ale vypúšťa veľké erupcie energie, ktoré sú tiež známe ako slnečné erupcie a to niekoľkokrát denne, ktoré sa ďalej šíria do ďalekého vesmíru. Len pre porovnanie, Slnko Zeme, naopak, zažije podobne veľké erupcie iba raz za mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledkom je, že pozorovanie planéty okolo červeného trpaslíka môže byť trochu ako fotografovanie priateľa v tanečnom klube so pulzujúcimi svetlami. Inými slovami, pozorovania nie sú presné a môžu byť mätúce.

Vo svojej novej štúdii Howard a jeho kolegovia objavili čiastočné riešenie tohto problému. Pomocou teleskopu Webb, najmodernejšieho teleskopu, ktorý kedy bol vypustený do vesmíru, tím zaznamenal sériu erupcií vybuchujúcich z TRAPPIST-1 približne počas 27 hodín. Výskumníci následne vyvinuli matematickú metódu na separovanie svetla pochádzajúceho z týchto erupcií od normálneho žiarenia hviezdy. Je to trochu ako používanie filtru na odstránenie odslnenia z fotografie na smartfóne.

Na základe toho bol tím schopný odstrániť asi 80% svetla z erupcií zo svojich pozorovaní.

Výsledkom sú potenciálne jasnejšie obrazy planét a ich atmosfér

„Ak chceme získať viac informácií o exoplanétach, je veľmi dôležité porozumieť ich hviezdam.“, povedal Howard.

Astronómovia vysvetľujú, že pomocou tejto metódy môžu jednoduchšie a hlavne presnejšie identifikovať rôzne molekuly v atmosfére vzdialených svetov. Howard ďalej dopĺňa, že ak by neboli schopní odstrániť tieto erupcie a záblesky, tak by mohli identifikovať naopak také molekuly v atmosfére planét, ktoré tam v skutočnosti nie sú.

TRAPPIST-1 je dlhodobo v záujme astronómov

Vedci mali svoje oči upreté na TRAPPIST-1 už dlhú dobu. Táto hviezda, ktorá nie je v galaktických vzdialenostiach príliš ďaleko od Zeme, je zlatou baňou planét. Hostí tri malé a skalnaté svety, ktoré sa nachádzajú v tzv. obývateľnom pásme – oblasti okolo hviezdy, v ktorej by voda teoreticky mohla existovať na povrchu planéty.

Použitím teleskopu Webb vedci pozorovali erupcie z ďalekej hviezdy po prvýkrát v určitých vlnových dĺžkach infračerveného svetla – druhu žiarenia, na ktoré je teleskop Webb špeciálne naladený. Dáta tímu zachytávajú vývoj týchto štyroch erupcií s nádhernými detailmi, ako sa vyvíjali po niekoľko hodín, stávali sa svetlejšími a svetlejšími, dosahovali vrchol a opäť stmavovali.

„S TRAPPIST-1 máme skutočne vynikajúcu príležitosť vidieť, ako by vyzerala planéta veľkosti Zeme okolo červeného trpaslíka,“ povedal Howard.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre