Webbov teleskop pravdepodobne ešte nenašiel život na vzdialenej planéte, aspoň nie teraz, hovoria astronómovia

K2-18b sa momentálne považuje za najlepšieho kandidáta pre exoplanétu, na ktorej môže existovať život.

mimozemstan sfarbeny do fialova
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Exoplanéta K2-18b má podľa vedcov atmosféru bohatú na vodík, môže sa na nej nachádzať jeden obrovský oceán a Webbov vesmírny teleskop odhalil látku, ktorá existuje aj na Zemi a spája sa hlavne so životom.  

Webb odhalil náznaky dimetylsulfidu, látky, ktorú u nás vytvára fytoplanktón v morskom prostredí. K2-18b je zatiaľ jedným z najlepších kandidátov pre exoplanétu, na ktorej by sa mohol nachádzať život, no výskumníci z University of California, Riverside varujú, aby sme sa neradovali predčasne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej novej práci vysvetľujú, že výsledky nemuseli byť úplne pravdivé. Autori práce napádajú zistenia z roku 2023 a zároveň ukazujú, ako by nám Webbov vesmírny teleskop mohol pomôcť zachytiť stopy plynov, ktoré vytvárajú živé organizmy. Objav planéty, akou je K2-18b, sa nedeje každý deň. Hoci sme objavili už cez 5-tisíc exoplanét, len malá hŕstka z nich má podmienky, ktoré môžeme do istej miery porovnávať s podmienkami na Zemi.  

Výskumníci priznávajú, že aj v tejto oblasti drží K2-18b špeciálne miesto. Exoplanéta dostáva takmer rovnaké množstvo energie zo svojej hviezdy ako dostáva Zem od Slnka. Atmosféra síce môže veľa zmeniť, no ak by sme ju nebrali ako faktor, potom vedci tvrdia, že táto exoplanéta má aj teploty porovnateľné so Zemou.  

“Hovoríme o ideálnej situácii, pri ktorej môžeme nájsť mimozemský život,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Shang-Min Tsai.  

K2-18b ale nie je úplnou dvojičkou Zeme. Naša atmosféra sa skladá primárne z dusíku, pričom atmosfére exoplanéty dominuje vodík. Aj napriek tomu sa objavili silné dôkazy toho, že môže ísť o takzvaný vodný svet, teda planétu, ktorú tvorí jeden veľký globálny oceán.  

Stopy dimetylsulfidu neboli také silné

Horšie to už je s dimetylsulfidom. Už pri prvotných pozorovaniach Webbov teleskop objavil len náznaky, čo znamená, že signál nebol veľmi silný. Pri analýze dát z teleskopu sa však objavil len v prípade, ak dáta analyzovali určitým spôsobom. Inými slovami povedané, dimetylsulfid v atmosfére planéty nemusí vôbec existovať.  

“Signál dimetylsulfidu sa výrazne prekrýva s metánom a myslíme si, že rozlíšiť dimetylsulfid od metánu na takú vzdialenosť je momentálne mimo schopností našich vedeckých inštrumentov,” vysvetľuje Tsai.  

Autori štúdie však naznačujú, že existuje spôsob, ako by sme mohli dimetylsulfid v atmosfére exoplanéty K2-18b odhaliť. Vedeli by sme ho zaznamenať, ak by planktón alebo iná životná forma, produkovali 20-krát viac tejto látky, než sa nachádza na Zemi. Zároveň upozorňujú na to, že v nasledujúcich mesiacoch použije Webb prístroj, citlivejší na infračervené žiarenie. Ten by nám mohol pomôcť definitívne potvrdiť, či dimetylsulfid existuje na exoplanéte alebo nie.  

Výskumníci zároveň priznávajú, že pátranie po stopách života je vzhľadom na obrovské kozmické vzdialenosti mimoriadne náročnou úlohou. Nepomáha ani to, že nevieme, čo máme hľadať. Život vo vesmíre síce môže vyzerať ako život na Zemi, no zároveň môže fungovať aj diametrálne odlišne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre