SpravodajstvoTechnológie

Vývoj jednoducho nezastavíme. Vysokorýchlostný internet z vesmíru môže byť realitou už v roku 2020

Ako píše portál BusinessInsider.de, Elon Musk nedávno zverejnil detaily o odvážnom pláne spoločnosti SpaceX, poskytnúť svetu vysokorýchlostný internet pomocou satelitov z vesmíru a odhalil aj nové informácie o plánovanom globálnom satelitnom systéme.

SpaceX si stanovil cieľ, že od roku 2020 bude dostupné internetové pokrytie. Satelity Starlink, ako sa nazývajú, sú súčasťou Muskovho plánu vybudovať bezprecedentnú sieť internetových kozmických lodí. Elon Musk prvýkrát oznámil túto myšlienku ešte v roku 2015 a má za cieľ vybudovať flotilu až 12 000 satelitov. Ak dosiahne svoje ciele, používatelia internetu na celom svete by mohli surfovať rýchlosťou sťahovania a nahrávania, ktoré sú približne 40-krát rýchlejšie ako priemer a to bez ohľadu na to, kde by žili. Spoločnosť ako i autor nápadu nepovedali, koľko by si za službu účtovali, avšak cieľom je udržať ceny nízke a konkurencieschopné s podobnými sieťami, ako je projekt OneWeb alebo Kuiper od Jeffa Bezosa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúšobné vypustenie satelitov do vesmíru od SpaceX už malo svoju premiéru

Raketová spoločnosť už na konci februára vystrelila dva experimentálne satelity nazvané Tintin A a Tintin B. Musk však zdieľal svoj plán ďalšieho rozvoja projektu nízkeho pokrytia internetom, pre ktorý je potrebných ďalších 6 spustení, čo predstavuje 60 satelitov.

Mierne pokrytie by si však vyžadovalo ďalších 12 spustení. Hoci prvé spustenie satelitov Starlink bude na rakete Falcon, spoločnosť už roky pracuje na prepracovanom štartovacom systéme s názvom Starship. Musk povedal, že oznámi nové detaily o tomto zariadení okolo 20. júna. Jeho predchádzajúce vyhlásenia naznačujú, že môže byť takmer 400 stôp vysoké, opätovne použiteľné a schopné prepraviť 150 ton nákladu na obežnú dráhu. Ak by Starship začala fungovať začiatkom roka 2020, vesmírna loď by mohla namiesto desiatok satelitov prepraviť až stovky satelitov Starlink naraz. Okrem toho, hviezdna loď vyvinutá ľuďmi by mohla byť pripravená vziať ich na mesiac a možno aj na Mars.

Zdroj: BusinessInsider.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close