Vynútenie zastavenia aplikácie: Je to správne alebo sa radšej tomu úplne vyhnúť? Čo to robí s vašim telefónom?

S vynúteným zastavením aplikácie sa spája mnoho otáznikov. Je takéto vypnutie pre smartfón škodlivé, alebo to prináša iba samé výhody?

vynútenie zastavenia aplikácií
Zdroj: unsplash.com, Úprava: vosveteit.sk

Operačný systém v smartfónoch určite nie je nič jednoduché, čo sa týka fungovania. Pre koncového používateľa je prostredie samozrejme prispôsobené pre jednoduché používanie, no isté kroky môžu vyvolať otázniky. Nemusia totiž plniť to, čo od nich prvoplánovo očakávame. K takýmto krokom určite patrí vypínanie aplikácií alebo prípadné vynútenie zastavenia.

Vypínania aplikácií

Mnoho ľudí považuje aplikáciu za vypnutú vtedy, keď ju odstránia z prepínača aplikácií. Nie vždy tomu tak ale úplne je. Kopec aplikácií ešte nejakú tú chvíľu pracuje na pozadí, pretože potrebuje dokončiť isté úkony, ako napríklad sťahovanie súborov. Isté aplikácie dokonca bežia na pozadí neustále. Ide napríklad o aplikácie, ktoré zaznamenávajú pohybovú aplikáciu, prípadne párujú smart hodinky so zariadením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto sa môžete zamyslieť nad tým, ako aplikáciu vypnúť úplne. Jednou z možností je vynútenie zastavenia. S týmto úkonom sa ale často spájajú výstražné značky, čo môže vyvolať pocit, že ide o niečo, čo uškodí nášmu smartfónu.

Škodí vynútenie zastavenia aplikácie smartfónu?

Vynútením zastavenia aplikácie samotnú aplikáciu skutočne vypnete, podobne ako keď vypnete napríklad počítač. Ukončené budú všetky procesy na pozadí, ktoré daná aplikácia vykonávala.

Takéto vynútenie vypnutia ale škodlivé nie je, aj keď nie tak úplne. Ak budete pravidelne vynucovať vypnutie aplikácie, ktorú následne behom pár minút znova zapnete, tak takýmto spôsobom škodíte batérií. Systém totiž musí odznova načítať všetky procesy, ktoré ináč bežali na pozadí ešte pár minút po klasickom vypnutí aplikácie. Rovnako treba povedať, že niektoré aplikácie na pozadí telefónu bežia nepretržite. Ide najmä o aplikácie, ktoré aktualizujú obsah v pravidelnom intervale. Celé načítanie týchto procesov stojí zbytočnú energiu a v súčte tak energiu neušetríte, ale práve naopak.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Z iných pohľadov takéto vynútenie zastavenia škodlivé nie je. Určite sa pri tom nezmažú už uložené údaje. Treba si ale dať pozor, že o tie neuložené môžete prísť. Je to podobné, ako pri písaní textu v textovom editore. Ak vám vypadne prúd, tak môžete o údaje prísť, aj keď systém si ich pravidelne ukladá. Preto s vynútením zastavenia aplikácie narábajte opatrne.

Ako vykonať vynútenie zastavenia aplikácie?

V nastaveniach prejdite do zoznamu aplikácií, kde nájdite aplikáciu, ktorú chcete ukončiť. Kliknite na názov danej aplikácie, čo vám otvorí ponuku rôznych nástrojov. Vyhľadajte možnosť Ukončiť (názov sa môže líšiť v závislosti od výrobcu).

vynútenie zastavenia 1
Zdroj: vosveteit.sk

Výberom tejto možnosti sa zväčša ukáže varovný nápis, ktorý iba potvrdíte stlačením tlačidla OK.

vynútenie zastavenia 2
Zdroj: vosveteit.sk

Kedy vykonať vynútenie zastavenia aplikácie?

Vynútením zastavenia viete síce ušetriť miesto v operačnej pamäti, no napriek tomu sa to neodporúča robiť pri bežnom používaní. Dnešné systémy sú mimoriadne optimalizované a všetky dostupné zdroje väčšinou využívajú čo najefektívnejšie. Správa RAM pamäte v telefónoch vo svojej podstate funguje spôsobom, že je neustále takmer plnou a keď sa otvorí nová aplikácia, tak tá, ktorá je „poslednou“ a nezmestí sa do RAM, sa vypne. Vynútiť zastavenia sa odporúča iba vtedy, ak sa aplikácia správa zvláštne, čiže keď seká alebo pravidelne padá. V tomto prípade reštart aplikácie vie pomôcť. v prípade, ak vám seká smartfón, tak sa odporúča ho reštartovať. Následne dôjde k zatvoreniu spustených aplikácií a novému naštartovaniu procesov. V iných prípadoch sa vynútenie vypnutia neodporúča.

Veríme, že teraz vám už je jasný rozdiel medzi klasickým vypnutím aplikácie a tým vynúteným.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre