Vynálezca lítium-iónovej batérie posúva akumulátory opäť o niečo dopredu

Zdroj: vlastný

Inžinieri z texaskej univerzity Cockrell School of Engineering pod vedením vynálezcom lítium-iónovej batérie John Goodenough posunuli možnosti akumulátorov opäť o niečo dopredu, ba dovolíme si povedať, že sa im podarilo predbehnúť možnosti dnešných batérií o rádovo o niekoľko rokov do budúcnosti.

Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť batériu, ktorá je v tuhom skupenstve, nie je horľavá a ponúka nie len dlhšiu výdrž, ale aj životnosť. Pričom na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že cena novej batérie pri takto zlepšených parametroch bude aj výraznejšie drahšia, ale nie je tomu tak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Techspot, 94-ročný vynálezca lítium-iónovej batérie

Nová batéria by mala disponovať až trikrát vyššou hustotou energie ako dnešné lítiovo-iónové články. V preklade by to malo znamenať výrazne dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Zároveň je aj výrazne bezpečnejšia a to vďaka novej technológií prenosu iónov-lítia medzi anódou a katódou. Totiž, na rozdiel od dnešných lítium-iónových batérií, ktoré používajú kvapalné elektrolyty na prenos ióny-lítia medzi anódou a katódou, nová konštrukcia batérie využíva na tento proces sklenené elektrolyty, čo umožňuje použitie alkalického kovu anódy, ktorá netvorí nebezpečné dendrity.

Ak sa však tešíte, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa začnú v zariadeniach objavovať tieto nové batérie tak vás budeme musieť sklamať. Totiž premietnutie teoretických základov do reálneho života môže v niektorých prípadoch trvať aj roky.

Zdroj: Techspot

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre