Vyberáte si nový smartfón? Pozrite sa na týchto 5 dôvodov pre a proti kúpe Xiaomi smartfónu

Čínska spoločnosť Xiaomi je tu s nami už pár rokov. Je však dobrý nápad kúpiť si od nej smartfón? Pozrite sa na naše porovnanie.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc) Vosveteit.sk

Výber nového zariadenia nemusí byť jednoduchý najmä v časoch, kedy máme na trhu neskutočné množstvo výrobcov a ešte viac modelov. Smartfón s 5G konektivitou, bez nej, AMOLED displej, IPS LCD či rôzne štandardy nabíjania nás môžu zmiasť, a preto je najjednoduchšie si nechať pri výbere zariadenia poradiť. Rozumnou voľbou za dobrú cenu sú zariadenia od čínskej spoločnosti Xiaomi. I tá má však svoje výhody a nevýhody, na ktoré sa teraz vďaka portálu slashgear.com pozrieme spolu. Tak čo, ste zvedaví? Poďme na to!

Dôvod pre: Skvelá cena

Najväčšou výhodou Xiaomi smartfónov je ich cena. Vďaka nižšej cene a schopnosti priniesť prémiové smartfóny za zlomok ceny u konkurencie sa práve čínsky gigant vyšplhal na vrchol. Len si spomeňte na vlajkové modely za ani nie 500€. Tieto časy sú už síce preč, no i tak sú zariadenia od Xiaomi stále veľmi atraktívne najmä z hľadiska ich ceny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi CIVI zadná strana
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Dôvod proti: Podpora mimo Čínu

Nie je tajomstvom, že zariadenia od spoločnosti Xiaomi sa delia na čínske a globálne. Na globálnom trhu a špecificky na našom európskom sa častokrát stáva, že zariadenia nemajú rovnaké funkcie ako tie v Číne. Niekedy je dôvodom regulácia zo strany EÚ, inokedy zasa potreba optimalizácie funkcií pre náš región. A buďme úprimní, niekedy sa jednoducho spoločnosti nechce „hrať“ s optimalizáciou takého hlasového asistenta pre Európu.

Dôvod pre: Inovácie

Ako sme už spomenuli v úvode, spoločnosť Xiaomi prináša nové funkcie za skvelú cenu. Tieto funkcie však častokrát prichádzajú skôr, ako u konkurencie. Nezabudnime však ani na inovácie, keďže práve čínsky gigant každý rok bojuje o prvenstvo v nasadení nových vlajkových čipsetov a ak si spomenieme na prvú 108mpx penta kameru, určite vám napadne model Mi Note 10. Xiaomi to jednoducho s inováciami vie a každý jeden model vie byť v niečom výnimočný.

Xiaomi Mi Note 10 recenzia kamery
Zdroj: YouTube (Mrwhosetheboss)

Dôvod proti: Optimalizácia softvéru

Opäť sa vrátime ku globálnej a čínskej verzii produktov. Čínska verzia nadstavby je jednoducho lepšie optimalizovaná a nachádza sa v nej oveľa menej problémov. Naopak tá globálna sa častokrát stretáva s kritikou, najmä pri prechode na Android 11. Dúfame však, že sa rovnaké problémy nezopakujú pri prechode na Android 12 a Xiaomi si svoju povesť napraví.

Dôvod pre: Smartfón si nájde naozaj každý

Skvelou vlastnosťou spoločnosti Xiaomi je naozaj široký výber smartfónov. V portfóliu spoločnosti nájdeme ako vlajkové lode s najnovšími vlastnosťami a výkonným čipsetom, tak i herné zariadenia, strednú triedu či dokonca úplne lacné zariadenia. V tomto sa čínsky gigant naozaj dostáva pred ostatné spoločnosti, pretože si z takéhoto množstva zariadení vyberie naozaj každý.

Xiaomi smartfony 2019
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôvod proti: Až prehnané množstvo smartfónov

Mať na výber z množstva zariadení môže byť i nevýhodou. S veľkým množstvom zariadení prichádza veľká zodpovednosť a potreba optimalizovať každý jeden z nich. To sa však nie vždy zadarí a výsledkom býva chybná verzia systému. Navyše mať na výber z veľkého množstva zariadení môže byť problémové i z hľadiska výberu. Len ťažko si viete vybrať ten správny smartfón, najmä ak sa od seba líšia len minimálne.

Dôvod pre: Skvelý ekosystém

Xiaomi nie je len spoločnosť vyrábajúca smartfóny. V ponuke nájdeme i inteligentné hodinky a náramky, slúchadlá či produkty chytrej domácnosti. Spojiť ich môžete so svojím smartfónom len v niekoľkých krokoch a ich ovládanie je jednoduché. A práve niečo také nám chýba na pôde Androidu, Xiaomi sa teda týmto približuje modelu spoločnosti Apple.

Dôvod proti: Strach z amerických sankcií

I keď je Xiaomi už nejakú dobu vonku z drobnohľadu americkej vlády, nad čínskymi spoločnosťami sa stále vznáša veľký otáznik. Mnohí sa boja z opätovného zavedenia sankcií, čo by raz mohlo znamenať rovnaké problémy ako pri bývalom gigantovi ako je Huawei. V súčasnosti je však Xiaomi rozumnou a bezpečnou voľbou, nikto však nevie, aký bude osud čínskych spoločností celkovo.

Dôvod pre: Nová svieža spoločnosť

Na trhu dnes nájdeme mnoho stálych značiek, akými je napríklad americký Apple, juhokórejský Samsung či bývalý gigant Huawei. No Xiaomi je medzi nimi stále mladá spoločnosť, ktorá prináša medzi stálice nový a svieži pohľad. Vďaka nemu sa vyšplhala na vrchol a je zaujímavé, ako sa zariadenia čínskeho giganta dostávajú v rôznych rebríčkoch na prvé miesta.

Dôvod proti: Slabá zákaznícka podpora

Vzhľadom k stále prevyšujúcej predaji zariadení prostredníctvom internetu nájdeme len málo kamenných predajní a tým pádom i pomenej oficiálnych servisných stredísk. Navyše vyriešiť problém s naším Xiaomi smartfónom nám nepomôže ani oficiálna zákaznícka podpora, keďže si zariadenie nekupujeme priamo u Xiaomi, ale u rôznych iných predajcov. Ak sa vám teda náhodou stane, že potrebujete s vaším Xiaomi poradiť, obraciate sa na diskusné fóra či priamo na reklamáciu.

Vlastníte smartfón od spoločnosti Xiaomi? A ako dlho patríte medzi jej fanúšikov? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre