SpravodajstvoTechnológie

Vrátia sa na trh skutočne vymeniteľné batérie? Výrobcovia budú môcť toto nariadenie jednoducho obísť!

Vymeniteľné batérie sa nemusia vrátiť na trh v rovnakej podobe ako pred rokmi. Vymeniť súčiastku v smartfóne však budeme môcť jednoduchšie.

Len pred niekoľkými dňami na verejnosť vyšli informácie o novom nariadení zo strany Európskej únie, ktoré má za cieľ zvýšiť udržateľnosť a ekologickú stránku smartfónov či inej elektroniky. Toto nariadenie má priniesť prvé výsledky na trh už v roku 2027, dokedy by sa mali výrobcovia prispôsobiť novým pravidlám. Jedno z týchto pravidiel má obmedzovať výrobcov aj v oblasti batérií pre smartfóny, no aj pre inú elektroniku. Batérie majú byť po novom jednoducho vymeniteľné, pričom k ich výmene si majú používatelia postačiť sami. Po zverejnení znenia tohto zákonu sa strhli veľké debaty a viaceré zdroje poukazovali na návrat jednoducho vymeniteľných batérií, ktoré sa dajú vyťahovať na počkanie. Ako nás ale informuje portál andro4all.com, nebude to všetko také jednoduché ako by sa mohlo zdať.

Batérie sa zrejme nevrátia k starej technológii

Aj vy si pravdepodobne pamätáte časy, kedy sme si batériu mohli vymeniť v smartfóne na počkanie. Stačilo nám tak len vytiahnuť zadný kryt smartfónu a batériu sme si mohli jednoducho vytiahnuť a nahradiť druhou. Táto technológia sa však z trhu postupne vytratila, pričom takýto smartfón by sme dnes na trhu hľadali o niečo ťažšie. Dôvodom, prečo začali výrobcovia skrývať batérie za nie tak jednoducho vytiahnuteľné kryty, je bezpochyby snaha o odolnosť zariadení voči vode a prachu. Nový zákon, ktorý prináša Európska únia, by však mala toto zmeniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
slabe baterie smartfonu
Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Výmenu batérie v našej elektronike už nevykonávame doma, no v mnohých prípadoch navštevujeme servisné strediská. Len ozajstní domáci majstri sa pokúsia vymeniť si takúto batériu doma, pričom k tomu potrebujú viacero druhov náradia. V prvom rade potrebujú špeciálne skrutkovače, no aj lepidlo, ktorým novú batériu prilepia k zariadeniu. Zalepenú batériu však predtým musia odlepiť, čo rovnako nie je jednoduchým úkonom. No a práve na tento proces má mieriť nové nariadenie.

Výrobcovia proces výmeny batérií zjednodušia

Nová regulácia zo strany Európskej únie nevraví nič explicitné o vymeniteľných batériách, ktoré by mali vyzerať rovnako ako v minulosti. Naopak sa dá pochopiť aj tak, že batérie musíme vedieť vymeniť rýchlejšie a jednoduchšie. Výrobcovia smartfónov, tabletov či iných zariadení tak budú môcť pristúpiť len k jednoduchšiemu procesu výmeny batérií a prístupu k nim. Používatelia by v konečnom dôsledku mali mať prístup k originálnym náhradným dielom a návodom, ako môžu batériu vymeniť.

Okrem toho by výrobcovia nemali využívať špeciálne skrutky, aby sme mohli batérie vymeniť aj za pomoci bežného skrutkovača, ktorý nájdeme v domácnosti. Nariadenie neobíde ani lepidlá, ktorými sa lepia batérie k smartfónom. Ani tie by už výrobcovia nemali využívať k upevňovaniu batérií, aby sa k nim mohli používatelia jednoducho dostať. V konečnom dôsledku teda výrobcovia nemusia úplne meniť svoju technológiu. Postačí im len ak aktuálne technológie mierne pozmenia.

Trúfli by ste si na výmenu batérie aj v domácich podmienkach? Alebo by ste radšej zamierili do servisu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close