Voliteľné aktualizácie Windows 10: Oplatí sa ich inštalácia?

Služba Windows Update vám nemusí nainštalovať všetky aktualizácie, ktoré máte k dispozícii

Windows 10 aktualizacia
Zdroj: Pexels.com (mohamed_hassan), úprava: Vosveteit.sk

Služba Windows Update sa stará o to, aby mal váš počítač najnovšie aktualizácie, opravy chýb, či iné funkcie. Občas vám však systém ponúkne aj dodatočné aktualizácie, ktoré sa nenainštalujú automaticky, píše portál How-To Geek.

Sú to takzvané „Kvalitatívne aktualizácie“. V nich sa nenachádzajú dôležité bezpečnostné updaty, ktoré operačný systém inštaluje okamžite, spolu s väčšinou hlavných aktualizácií. Kvalitatívne aktualizácie vo väčšine prípadov opravujú problémy so stabilitou systému, alebo iné problémy vo Windowse. Niektoré z nich môžu byť aj voliteľné aktualizácie hardvérových ovládačov a vy si môžete vybrať, či ich chcete nainštalovať, alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kvalitatívne aktualizácie sa môžu nazývať aj kumulatívne a hneď si povieme prečo. Ide o druh aktualizácií, ktorý sa skladá z veľkého množstva malých opráv, či vylepšení. Aby sa zabránilo častému sťahovaniu drobných súborov, spoločnosť Microsoft ich všetky „zabalí“ do jedného balíka, ktorý si nainštalujete naraz. Kumulatívne preto, lebo môžu obsahovať aj opravy z predchádzajúcich mesiacov v jednom balíku. Tým pádom ušetríte čas aj vy a váš počítač nemusí prechádzať niekoľkými reštartmi za sebou.

Oplatí sa inštalovať voliteľné aktualizácie?

Ak pociťujete nejaké problémy s vašim počítačom, inštalácia voliteľnej aktualizácie môže vaše problémy vyriešiť. Dobré by bolo povedať, že kvalitatívne aktualizácie môžu byť akousi „ukážkou“ toho, čo príde v nasledujúcom, poriadnom update. Ak sa ich rozhodnete nainštalovať, pomôžete Microsoftu zistiť, či daná aktualizácia spôsobuje problémy na vašich zariadeniach. Na druhú stranu ide o pomerne stabilné aktualizácie, ktoré vám pomôžu vyriešiť problémy s vašim zariadením o niekoľko týždňov skôr.

Inštalácia

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu kvalitatívnej aktualizácie, samotný proces je veľmi jednoduchý. Otvorte si nastavenia a následne si zvoľte možnosť Aktualizácia a zabezpečenie.

Windows Update
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom si v pravej lište zvoľte možnosť Windows Update a v otvorenom okne kliknite na tlačidlo vyhľadať aktualizácie. Malo by sa vám zobraziť okno, ktoré vám povie, že k dispozícii máte kvalitatívnu aktualizáciu.

Windows Update
Zdroj: Vosveteit.sk

Túto aktualizáciu si môžete rovno stiahnuť a nainštalovať, alebo si môžete ešte zobraziť všetky aktualizácie, kde sa vám zobrazia aj aktualizácie jednotlivých hardvérových ovládačov.

Windows Update
Zdroj: Vosveteit.sk

Po splnení všetkých krokov nechajte vaše zariadenie pracovať. Aktualizácie by sa vám mali všetky stiahnuť a nainštalovať automaticky. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre