Spravodajstvo

Vláda Spojeného kráľovstva vyčleňuje peniaze na vlastnú GPS sieť. EÚ ju môže po Brexite odpísať od projektu Galileo

Kto by to bol povedal, že Brexit môže mať vplyv aj na niektoré nadnárodné technologické riešenia? Európska únia totižto už niekoľko rokov aktívne pracuje na novom vlastnom satelitnom systéme Galileo, ktorý má krajiny Európskej únie odstrihnúť od dnešného satelitného systému USA  (GPS) a zároveň má priniesť lepšie, modernejšie riešenia a presnejšie údaje. Bohužiaľ, momentálne to vyzerá tak, že Spojené kráľovstvo po Brexite nedostane prístup ku systému Galileo, keďže doteraz nedosiahlo s EÚ žiadnu dohodu.

Vláda už vyčlenila 100 miliónov eur

Na základe informácií, ktoré poskytoval bristký spravodajský portál BBC, vláda Spojeného kráľovstva už vyčlenila viac ako 100 miliónov eur na možnosti vývoja satelitného systému v Spojenom kráľovstve. Aj keď sa zatiaľ jedná o naozaj malú čiastku, treba si uvedomiť, že Spojené kráľovstvo už investovalo viac ako 1,3 miliardy eur na vývoj európskeho satelitného systému Galileo a doposiaľ neuzatvorila s EÚ žiadnu dohodu, na základe ktorej by mala po Brexite prístup ku novému satelitnému systému. Samozrejme, vláda vedie aktívnu diskusiu s predstaviteľmi EÚ, no Spojené kráľovstvo potrebuje aspoň čiastočnú poistku v prípade, že žiadnu dohodu s EÚ neuzavrie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ohrozenie bezpečnosti

Väčšina z nás si pri pomyslení na GPS ihneď predstaví navigáciu v smartfóne, no jej využitie je oveľa širšie. GPS je vo využívané najmä na vojenské operácie, no využívanie satelitného systému iných krajín na svoju vlastnú bezpečnosť znie dosť riskantne. To si samozrejme uvedomuje aj EÚ, ktorá na základe toho začala s projektom Galileo, ale aj Spojené kráľovstvo, ktoré sa momentálne nachádza v slepej uličke. Vynaloženie financií na vlastný satelitný systém je naozaj logický krok, no v prípade, že sa s EÚ nedohodne, bude musieť Spojené kráľovstvo vynaložiť nie milióny, ale desiatky miliárd eur.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close