Vírus ILOVEYOU sa považuje za najinfekčnejší počítačový vírus v histórii ľudstva. Poznáme aj jeho autorov, ale nikdy neboli potrestaní

Maskoval sa ako milostný list od tajného ctiteľa a spôsobil škody v desiatkách miliárd dolárov.

i love you pocitacovy virus(1)
Zdroj: pngfind.com, YouTube (NationSquid)

5. máj roku 2000 bol celkom obyčajný deň, ktorý sa v priebehu niekoľkých hodín zmenil v úplný chaos. Desiatky miliónov počítačov infikoval vírus, ktorý dodnes drží miesto v Guinnessovej knihe rekordov ako najinfekčnejší počítačový vírus v histórií ľudstva. Len v jednej spoločnosti našli až 13-tisíc kópii vírusu. Netrvalo dlho a vírus ILOVEYOU spôsobil celosvetovo škody presahujúce 20-miliárd amerických dolárov.

Vírus ILOVEYOU bol druh počítačového červa, ktorý sa maskoval za milostný list od tajného ctiteľa. Vírus vznikol na Filipínach a bol dielom dvoch programátorov, Onelae Guzmana a Reonela Ramona. Predpokladá sa, že vírus vznikal z častí iného škodlivého softvéru, ktorý dvojica našla na internete a spojila ich dokopy. Myšlienkou vírusu bolo ukradnúť prihlasovacie údaje napadnutých užívateľov, ktoré by neskôr dvojica využila na prístup k ich účtom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Červ využíval rovnaké princípy, ktoré Guzman popísal vo svojej študentskej práci. Podľa slov autora tohto vírusu bolo jeho vytvorenie jednoduché. Využíval pritom úplne novú funkciu Windows 2000, ktorá mala zjednodušiť prácu s počítačom. Táto funkcia skryla prípony súborov už od výroby.

Vírus ILOVEYOU sa objavil v schránke ako mail s názvom ILOVEYOU (pozn. redakcie: angl. Milujem ťa) . V ňom sa nachádzala príloha LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs (pozn. redakcie: angl. Milostný list pre teba). Vírus sa spoliehal na to, že v tej dobe operačný systém Windows skrýval prípony súborov. Nič netušiace obete si mysleli, že príloha je textový súbor, zatiaľ čo v skutočnosti išlo o Visual Basic Script, čo je kódovací jazyk, ktorý umožnil prepisovanie súborov v počítači.

Najinfekčnejší vírus v histórii

Po otvorení „milostného listu“ sa červ spustil a prepísal náhodné súbory. Väčšinou išlo o súbory programu Office, alebo obrazové formáty. Červ napádal aj MP3 súbory, no namiesto prepísania ich ukryl. Následne sa vírus skopíroval a rozposlal rovnakú správu všetkým kontaktom, ktoré sa nachádzali v zozname napadnutého počítača.

Ďalšia obeť vírusu teda dostala list od niekoho, kto sa nachádzal v jeho kontaktoch, teda nešlo o osobu, ktorá by bola preňho úplne neznáma, aj keď možno nemali osobný vzťah. Mail bol pomenovaný ILOVEYOU, čiže milujem ťa a v tele správy odosielateľ vyzýval obeť, aby si prečítala priložený milostný list. V prílohe síce bolo možné vidieť, že nejde o súbor typu .txt, čiže textový súbor, ale o skript .vbs. Po stiahnutí súboru ale obeť poslednú príponu nevidela, čiže bola v tom, že ide o naozajstný milostný list.

Hoci dnes by nás takýto podvod len tak neoklamal, vírus ILOVEYOU sa začal šíriť v dobe, kedy boli osobné počítače stále novinkou. Množstvo užívateľov teda nemalo najmenšiu predstavu o nebezpečenstvách počítačových vírusov.

Po otvorení listu sa vírus ILOVEYOU začal kopírovať do niekoľkých priečinkov a prepisovať náhodné osobné súbory. Zároveň vykonal zmeny v registri, čo viedlo k nestabilite operačného systému. Ako už bolo spomínané, vírus sa rozposlal do všetkých mailových adries, no vytvoril aj súbor WIN-BUGFIX.EXE, ktorý mal ukradnúť osobné údaje obete.

Autori vírusu Guzman a Ramones neboli stíhaní za vytvorenie vírusu, pretože v tej dobe neexistovali žiadne zákony, ktoré by sa zameriavali na šírenie vírusov. ILOVEYOU vírus ale podnietil úrady k vytvoreniu potrebných zákonov, aby sa podobná situácia nezopakovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre