BezpečnosťSpravodajstvo

Viac ako milión používateľov má v Chrome nainštalovaný škodlivý softvér. Tieto rozšírenia ihneď odstráňte!

Rozšírenia v prehliadači Chrome sú rozhodne užitočné, no zároveň vedia byť hrozbou pre naše súkromie. To bol prípad týchto 5 rozšírení.

Prehliadač Chrome je populárny aj vďaka bohatej ponuke rôznych rozšírení, na ktoré sme si za tie roky už zvykli. Či už ide o blokovanie reklám, vytvorenie rýchlej snímky obrazovky alebo zobrazenie kupónov v e-shopoch. Rozšírenia vedia byť veľmi užitočné, no zároveň im poskytujeme väčší prístup k nášmu súkromiu. A niektoré z nich to doslova zneužívajú. Na informáciu upozornil web mcafee.com.

Škodlivé rozšírenia s miliónovými inštaláciami

Firma McAfee, ktorá stojí aj za populárnym antivírusovým programom sa zamerala na rozšírenia, ktoré sú dostupné pre prehliadač Chrome. Pri svojom výskume našla 5 rozšírení, ktoré mali dokopy viac než 1 400 000 inštalácií. Všetky rozšírenia ponúkali rôzne užitočné nástroje, ktoré aj skutočne fungovali. V kóde sa okrem hlavného úmyslu rozšírenia nachádzali aj škodlivé časti, ktoré sledovali aktivitu používateľa na internete. Každá navštívená stránka sa odosielala na servery tvorcu rozšírenia. Do týchto navštívených stránok sa následne vkladal kód pre zobrazenie vlastnej reklamy. Zasiahnuté a pozmenené tak boli súbory cookies. Po kliknutí na takúto reklamu dostal vývojár daného rozšírenia províziu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úspešnosť týchto rozšírení stojí najmä na tom, že boli plne funkčné. Užívatelia tak boli spokojní s tým, že majú to čo chceli no to za cenu výrazného narušenia svojho súkromia. Mnohí môžu namietať, že zobrazovanie reklám je rovnaké aj v bežnej prevádzke súborov cookies, no tie sú oveľa viac bezpečné a neodosielajú údaje o každej navštívenej stránke na nejaký server.

O aké rozšírenia išlo?

McAfee pri poslednej kontrole našlo 5 rozšírení so škodlivým kódom. Konkrétne išlo o rozšírenia Netflix Party a Netflix Party 2, ktoré umožňovali sledovanie populárnej streamovacej služby s priateľmi v jeden okamih. Ďalej bolo medzi škodlivými rozšíreniami aj FlipShope – Price Tracker Extension, ktorý pomáha pri šetrení počas nakupovania na internete, Full Page Screenshot capture – Screenshotting na zachytenie snímku obrazovky a AutoBuy Flash Sales, ktorý taktiež sledoval najvýhodnejšie ponuky v e-shopoch.

chrome rozšírenia sledovanie
Zdroj: mcafee.com

Všetky z vyššie spomenutých rozšírení boli z obchodu s aplikáciami pre prehliadač Chrome stiahnuté. V danom obchode ale nájdete rozšírenie Netflix Party, ktoré ale bolo pridané iba predvčerom a preto vám neodporúčame jeho inštaláciu.

Rozšírenia v prehliadači Chrome vedia byť rozhodne užitočné, no zároveň sa ich používaním vystavujete istému riziku. Pred ich inštaláciou si určite prečítajte recenzie a skontrolujte samotného vývojára. Viete tak predísť poriadnemu zásahu do vášho súkromia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close