Vesmírna základňa pre NASA už nie je prioritou. Svoje úsilie chce sústreďovať inde

Do popredia sa dostáva návrat ľudí na mesačný povrch

Lunar_base_-_ESA
Zdroj: European Space Agency (ESA) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

V roku 2010, americký prezident Barack Obama podpísal Autorizačný akt NASA, ktorý nariadil vesmírnej agentúre vývoj potrebných technológií a komponentov na prvú misiu na Mars, so živou posádkou. Kľúčovým bol hlavne vývoj vesmírneho štartovacieho systému, rakety Orion a vesmírnej stanice Gateway. Táto stanica sa mala nachádzať na obežnej dráhe Mesiaca.

Avšak v uplynulých rokoch sa plány drasticky zmenili. Do popredia sa dostal návrat na Mesiac, ktorý sa oficiálne volá projekt Artemis. Súčasný americký viceprezident Mike Pence zdôraznil, že sa NASA musí vrátiť na Mesiac do roku 2024, aj za cenu odloženia niektorých iných cieľov. A presne tak sa aj stalo. Najnovšie správy hovoria, že mesačná stanica Gateway už nie je pre NASA prioritou. Ich odôvodnením je práca na kľúčových oblastiach misie Artemis.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prioritou pre vesmírnu agentúru je sústrediť sa na aktivity, ktoré „znižujú riziko“ ohrozenia misie Artemis. Práve z toho dôvodu musí byť projekt mesačnej stanice vyňatý z kľúčových cieľov programu. Misia Artemis v poslednej dobe prechádza viacerými ťažkosťami a vesmírna agentúra musela dokonca prvý let presunúť na druhú polovicu roka 2021. Napriek tomu NASA tvrdí, že rok 2024, ako dátum návratu ľudí na Mesiac, ostáva nezmenený.

Ďalším dôvodom odkladu je fakt, že výstavba stanice by pravdepodobne čelila výrazným zdržaniam. Prvý modul si taktiež vyžaduje pokročilý, elektricko-solárny systém pohonu. Tento modul mal byť energetickým a komunikačným centrom, ktorý sa mal dostať k Mesiacu s druhou misiou Artemis v roku 2022. Vo vzduchu sú však obavy, že kvôli prísnemu časovému rozvrhu sa rozhodne NASA projekt mesačnej základne opustiť úplne.

Podľa iných NASA neopúšťa projekt, iba ho odstrkuje z kritickej dráhy. Agentúra počká, kedy bude vývoj programu základne najvhodnejší a až potom sa mu začne venovať na 100%. Odklad projektu by dal výrobcom jednotlivých modulov viac času na prípravu a misia Artemis by sa nemusela spoliehať na tento projekt.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre