Vesmír nám odhalil ďalšie tajomstvo, ktoré sa od nás nachádza 1 500 svetelných rokov

Hviezda sa nespráva vôbec tak, ako by sa podľa svojho druhu mala

hviezda
Zdroj: NASA

Vesmír nám odhalil ďalšie tajomstvo, ktoré sa od nás nachádza 1 500 svetelných rokov. Ide o  hviezdu, ktorá pulzuje, no iba na jednej strane. Hoci bol tento objekt predpovedaný astronómami pred desaťročiami, dnes sa im ho podarilo prvýkrát pozorovať.

„Existenciu takýchto hviezd sme teoreticky predpovedali už od roku 1980,“ vysvetľuje astronóm Don Kurtz, z univerzity v Lancashire.

Hviezda nesie názov HD74423. Je to mladšia a  1.7-krát väčšia hviezda ako naše Slnko. Jej zvláštne pulzujúce správanie bolo prvýkrát zaznamenané amatérskym astronómom, ktorý si prezeral dáta z vesmírneho teleskopu americkej NASA, TESS. Nebol si istý svojim nálezom, a tak ho priniesol k profesionálnym astronómom, ktorí sa na nález pozreli bližšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výnimočná hviezda

Vedci prišli na to, že pulzovanie v hviezde nie je vôbec nezvyčajným javom. Veľa hviezd, možno dokonca každá hviezda, osciluje v rytmických vzorcoch, ktoré sa šíria vlnami, odrážajúcimi sa vo vnútri hviezdy. Tieto vlny sú podľa vedcov tvorené magnetickým poľom hviezdy.

Vo všetkých ostatných hviezdach sa tieto vlny vyskytujú globálne, po celom povrchu hviezdy. V čom je teda HD74423 iná? Táto hviezda má totiž spoločníka a to veľmi blízkeho. Ide o červeného trpaslíka a obe tieto hviezdy sú k sebe pripútané natesno. Pri takej blízkosti dokáže gravitácia červeného trpaslíka narušiť vlnové oscilácie väčšej hviezdy a práve to spôsobuje jej zvláštne správanie.

Nie len že menšia hviezda „ťahá“ hmotu preč z väčšej hviezdy, jej správanie narúša aj z vnútra.

„Keď okolo seba hviezdy obiehajú, vidíme vždy iné časti pulzujúcej hviezdy. Niekedy vidíme stranu, ktorá je nasmerovaná ku jej párovej hviezde a inokedy vidíme vonkajšiu stranu,“ hovorí astronóm David Jones.

No pulzovanie nie je jedinou zvláštnosťou, ktorá charakterizuje hviezdu HD74423. Vedci začali skúmať hviezdu bližšie a všimli si zvláštnosť v jej chemickom zložení. Väčšina hviezd je bohatých na kovy, no táto hviezda nie je rovnaká. Nízka hodnota kovov v jadre je charakteristická pre naozaj staré hviezdy. Ide o netradičnú zvláštnosť, ktorá je spôsobená tým, že hviezda pohlcuje plyn z okolia, ktorý v sebe nemá žiadne stopy kovov.

Hviezda HD74423 je vedeckou zvláštnosťou a vedci pokračujú aj naďalej v jej štúdiu. Momentálne zbierajú údaje z pozorovaní a pracujú na matematickom výpočte správania sa tejto binárnej hviezdnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre