Veľký úrad hlási, pozor, útočníci cielia s novým typom telefonického podvodu hlavne na seniorov. Na toto si dajte pozor!

Veľký úrad hlási, že sa rozmáha nový telefonický podvod, ktorý je evolúciou tých existujúcich. Cieľom útočníkov sú hlavne dôchodcovia a staršie osoby.

online podvod dochodcovia
Zdroj: Andrey_Popov / shutterstock.com a fongbeerredhot / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Zločincov operujúcich v kybernetickom priestore pribúda čoraz viac. Len nedávno sme upozorňovali na rozmáhajúci sa podvod s QR kódmi, ktoré chodia potenciálnom obetiam v e-mailoch. Útočníci sa zväčša schovávajú za rôzne služby posielajúc ľuďom faktúry, pričom ich nenápadným, no účinným spôsobom navigujú, aby poplatky uhradili cez QR kódy, ktoré detekčné systémy e-mailových služieb, nie sú zväčša schopné odhaliť, že ide o podvod.

„Phantom Hacker“ je sofistikovaný telefonický podvod

No stretnúť sa môžeme aj s podvodnými SMS správami alebo hovormi. Najnovšie americká FBI upozorňuje na podvod známi ako „Phantom Hacker“. S týmto typom podvodu sa možno stretnúť ale aj u nás a preto by sme varovanie úradu nemali brať na ľahkú váhu.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Tento podvod Phantom Hacker je evolúciou všeobecnejších podvodov s technickou podporou, vrstvením podvodnej technickej podpory, finančných inštitúcií a podobne s cieľom posilniť dôveru, ktorú obete vkladajú do podvodníkov, a identifikovať najlukratívnejšie účty, na ktoré sa treba zamerať.“

Úrad ďalej vysvetľuje, že podľa štatistík poškodených, sa útočníci sústreďujú hlavne na staršiu generáciu ľudí vo veku 60 a viac rokov. Dáta ukazujú, že medzi podvedenými, je viac ako 66% šesťdesiatnikov alebo starších ľudí. Ak obeť naletí na tento útok, tak zväčša príde o svoje úspory, hovorí úrad.

„Obete často trpia stratou celého bankového, sporiaceho, dôchodkového alebo investičného účtu pod zámienkou „ochrany“ svojho majetku.“

U obeti sa snažia vyvolať pocit strachu a získať si jej dôveru

Celý modus operandi útoku prebieha tak, že podvodník, ktorý sa vydáva za regulárneho pracovníka inštitúcie, kontaktujte obeť pomocou telefonátu, SMS, e-mailu alebo cez vyskakovacie okno v počítači, cez ktoré obeti prikáže, aby zavolala na číslo, kde sa jej dostane pomoc s problémom.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Následne, ako sa útočníkovi podarí s obeťou nadviazať kontakt, tak ju navedie k tomu, aby si do zariadenia nainštalovala softvér, ktorý umožňuje útočníkovi prevziať kontrolu nad počítačom alebo telefónom.

„Podvodník predstiera, že spustil vírusovú kontrolu na počítači obete, a nepravdivo tvrdí, že počítač bol alebo je vystavený riziku napadnutia.“

V ďalšom kroku podvodník požiada obeť, aby si otvorila svoje finančné účty, aby zistila, či došlo k nejakým neoprávneným transakciám. Ide o taktiku, ktorú podvodník používa na určenie, ktorý finančný účet je najlukratívnejší na zacielenie. Následne obeti oznámi, že dostane ďalší hovor od príslušnej finančnej inštitúcie s ďalšími pokynmi.

Potom, ako falošný pracovník finančnej inštitúcie zavolá obeti, tak útočník nepravdivo informuje obeť o tom, že k jej počítaču a finančným účtom sa dostal cudzí hacker a obeť musí presunúť svoje peniaze na „bezpečný“ účet tretej strany. Následne krok po kroku obeť navedie, aby poslala svoje peniaze na cudzí účet, ktorý si spolu vytvorili s dodatkom, že ide o „bezpečný“ účet.

online nakupovanie hackeri kreditna karta bankova karta
Zdroj: Marcos Mesa Sam Wordley / shutterstock.com

Úrad rovnako eviduje aj podvody, kedy obeti volal okrem iného aj zamestnanec štátu, ktorý podvedenému poslal aj e-mail, v ktorom je hlavička úradu, aby tento podvod legitimizoval, ak sa útočníkovi v predošlých krokoch nepodarilo vybieliť obeti účet.

Ako sa chrániť pred týmto typom podvodu?

Úrad prízvukuje, aby ste nekontaktovali nikoho, ak vám vyskočí upozornenie v prehliadači, alebo vám príde kontakt cez SMS či e-mail. Rovnako prízvukuje, aby ste neinštalovali do svojich zariadení softvér tretích strán, na ktorý vás osoba na druhej strane telefónu vyzýva. V neposlednom rade je potrebné u viesť, že žiadna seriózna inštitúcia nebude od vás žiadať citlivé údaje cez telefón, SMS alebo e-mail. Ak sa tak stane, tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa vás snaží online podvodník podviezť.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre