Veľká banka hlási, že útočníci zneužívajú jej logo a vzhľad stránky. Chcú od klientov banky získať citlivé údaje. Na toto si dajte pozor!

Útočníci sa snažia potenciálnym obetiam vybieliť bankový účet.

aktualna tema poplatky
Zdroj: unsplash.com (Jason Leung), Vosveteit.sk (úprava)

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. No radi sa vracajú aj ku starým podvodom, ktoré v minulosti dobre fungovali. Nedávno sme napríklad upozorňovali na starý známy podvod „Ahoj, daj mi tvoje číslo mobilu“, ktorého cieľom je získať od potenciálne obete heslo, ktoré jej príde na mobil. Útočníci za týmto účelom používajú rôzne príbehy, ako presvedčiť obeť, aby tak spravila. Akonáhle potenciálna obeť ale odovzdá toto heslo útočníkovi, tak stratí prístup k účtu na sociálnej sieti. Útočník pomocou neho totiž obnoví prihlasovacie údaje a obeť vymkne z jeho účtu.

Najnovšie jedna z najväčších slovenských bánk hlási podvod, s ktorým ste sa mohli v minulosti už viackrát stretnúť. V tomto prípade ide o klientov ČSOB, no na pozore by sa mali mať aj klienti ďalších bánk. Útočníci s cieľom, aby získali prístup do internet bankingu, šíria medzi ľuďmi podvodné stránky, ktoré sa tvária ako regulárny web inštitúcie. V skutočnosti ide ale o phishinový web, ktorého cieľom je vylákať od obete citlivé údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vážení klienti,

týmto príspevkom si Vás dovoľujeme upozorniť, aby ste na prístup do svojho elektronického bankovníctva využívali výhradne oficiálnu stránku www.csob.sk.

V uplynulých dňoch totiž evidujeme zvýšené množstvo falošných internetových stránok, ktoré zneužívajú logo ČSOB a snažia sa tak od koncových používateľov vylákať citlivé údaje či prístupy do elektronického bankovníctva (IPPID/PIN). Cieľom týchto podvodníkov je vzbudiť dojem, že ide o oficiálnu stránku ČSOB a zneužiť Vami zadané údaje.

Prosím, buďte ostražití.

ČSOB“, píše banka na sociálnej sieti.

Ako môžete natrafiť na podvodné webstránky?

Útočníci falošné stránky šíria medzi ľuďmi rôznymi spôsobmi. Najčastejším je phishing, resp. smishing. Ide o kampane kybernetických zločincov, ktorí distribuujú falošné stránky cez e-maily alebo SMS správy. Zväčša sa touto cestou snažia vyvolať v obeti pocit naliehavosti, že musí konať okamžite. Napríklad, že musí zastaviť odchádzajúce platby alebo obnoviť si kontaktné údaje, lebo inak bude jej účet pozastavený. Ľudia totiž, keď sú pod tlakom, majú tendenciu konať zbrklo. Útočník môže ale falošné stránky šíriť aj inými metódami. V minulosti napríklad boli zaevidované aj prípady, kedy útočník inzeroval v internetovom vyhľadávači kľúčové slová ako „Internet banking“ a podobne, pričom vo výsledkoch vyhľadávania na prvých pozíciách sa zobrazila reklama s odkazom na podvodný web, ktorý vierohodne kopíroval originálny.

Vždy si preto riadne kontrolujte, kam vás zavedie odkaz, na ktorý kliknete, či ide skutočne o regulárny web vašej banky alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre