Vedci vyriešili záhadu miznúcej planéty „Fomalhaut b“

Planéte Dagon, resp. tiež nazývanej Fomalhaut b, sa podarilo poriadne zmiasť všetkých astronómov

dagon
Zdroj: NASA

V rokoch 2004 a 2006 Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil niečo neuveriteľné. Planéta obiehala hviezdu Fomalhaut 25 svetelných rokov od nás a bola natoľko jasná, že sa dala priamo pozorovať. To je pri planétach naozaj neobyčajná charakteristika, pretože spravidla bývajú malé a tmavé.

Planéta sa nazýva Fomalhaut b, alebo aj Dagon. Jej existencia bola oznámená v roku 2008 a v roku 2012 sa aj potvrdila. Spočiatku si vedci mysleli, že ide o plynného obra, ktorý obieha po extrémne eliptickej obežnej dráhe a jeden obeh trvá planéte 1 700 rokov. V roku 2014 vedci skúmali nepublikované zábery z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a čakalo ich naozaj nemilé prekvapenie. Planétu totižto nenašli. Nie že by sa vedci pomýlili, alebo žeby došlo k náhlej zmene jej obežnej dráhy, planéta sa jednoducho vyparila, píše Sciencealert.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Dagon
Zdroj: NASA

Zmiznutie

Na jej mieste sa nenachádzalo nič, čo by prezrádzalo existenciu planéty, o ktorej boli vedci presvedčení. Chybu hľadali inde. Jasná bodka, ktorú pozorovali totižto nikdy nebola planétou, ale oveľa vzácnejším úkazom. Išlo o zrážku dvoch planetezimálov. Planetezimály sú vesmírne objekty, ktoré vznikli postupným nabaľovaním častíc v protoplanetárnom disku hviezdy. Ide o disk hmoty, z ktorého následne vznikajú planéty.

„Kolízie tohto druhu sú extrémne vzácne, čiže sme nesmierne radi, že sa nám ich podarilo zachytiť. Veríme, že sme boli v správny čas na správnom mieste,“ vyjadril sa astronóm András Gáspár, z arizonskej univerzity.

Prvotné odhaľovanie „planéty“ Dagon neprebiehalo bez problémov. Fomalhaut je mladá hviezda, stará asi 440 miliónov rokov. Okolo nej sa nachádza prstenec ľadu, prachu a plynu, pozostatok protoplanetárneho disku. To znamená, že aj planéty musia byť relatívne mladé a tým pádom vyžarovať infračervené žiarenie, ktoré sa pri objekte Dagon nenašlo. Astronómovia však naďalej pokračovali v pozorovaní.

Teraz astronómovia veria, že ide o zrážku, ktorá sa musela odohrať tesne pred prvým pozorovaním v roku 2004. Oba objekty mali v priemere okolo 200 km a boli tvorené kameňmi a ľadom, rovnako ako kométy. Kolosálna zrážka bola najjasnejšia len krátko a následne začala pomaly hasnúť a častice sa rozpínali do priestoru. Dnes už budú jednotlivé úlomky príliš malé na to, aby boli zachytené vesmírnym ďalekohľadom.

Vedci podľa dát usúdili, že čokoľvek ostalo po zrážke z planéty Dagon je momentálne na únikovej trajektórii, preč od hviezdy Fomalhaut.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre