Vedci v USA geneticky upravili hovädzí dobytok tak, aby sa rodil bez rohov
Americký vedci geneticky upravili dobytok, aby sa rodil bez rohov. Chcú tak predísť utrpeniu zvierat, ktorým sú rohy chirurgicky odstraňované.
V poľnohospodárstve existuje prax, o ktorej sa často nehovorí. Aby sa predišlo zraneniu ľudí manipulujúcich s hovädzím dobytkom ako sú býky, tak sa týmto býkom chirurgicky odstránia bunky produkujúce rohy ešte skôr, ako rohy trvale prirastú k lebke. Odstraňovanie rohov je však morálne náročná procedúra, ktorá spôsobuje poľnohospodárskym zvieratám iba ďalšiu bolesť a utrpenie.
Vedci zo spoločnosti Recombinetics pomocou nástroja na génovú úpravu nazvaného TALEN vybrali prirodzene sa vyskytujúci gén prítomný v niektorých druhoch plemena hovädzieho dobytka bez rohov a použili ho na vytvorenie býčieho potomka tak, aby sa narodil bez rohov. Pomocou týchto buniek sa narodili dve teľatá bez zjavných zdravotných problémov. Tento mesiac tím z Kalifornskej univerzity, ktorý prevzal tento projekt, informoval, že jedna z kráv, ktorej gény boli upravené, mala ďalších šesť zdravých teliat a všetky sa narodili bez rohov.
Autorka štúdie Alison Van Eenennaam z Kalifornskej univerzity uviedla:
„Zvieratá, ktoré nemajú rohy, budú menej poškodzovať zvieratá alebo pracovníkov v mliekarenstve a majú menej agresívne správanie. Úprava genómu ponúka genetickú alternatívu k odstráneniu rohov bezbolestne a to zavedením prirodzene sa vyskytujúceho genetického variantu alebo alely, ktorá sa vyskytuje v niektorých druhoch hovädzieho dobytka ako je Angus.“
V USA nie sú takéto genetické modifikácie ničím novým
Aj keď sa v USA často používa geneticky modifikovaná pšenica, kukurica a iné plodiny, vedci a poľnohospodári sa začali zameriavať na oveľa presnejší, lacnejší a potenciálne prijateľnejší spôsob a to na genetické úpravy.
Peter Stevenson, hlavný politický poradca v sociálnej organizácii CIWF, povedal: „Vo všeobecnosti som proti editácií génov, ktorá sa pravdepodobne zintenzívni hrôzami priemyselného poľnohospodárstva. Úprava génov pre kravy bez rohov by však mohla byť prijateľná, pretože by sa tým predišlo extrémnej bolesti pri odstraňovaní rohov – hoci niektoré pokusy o produkciu kráv bez rohovníkov, ktoré boli upravené, majú vážne problémy.“
Štúdia sa výrazne líši od tradičných GMO v tom, že starostlivosť o presnosť genetických zmien a zabránenie potenciálnemu poškodeniu sú na vysokej úrovni. Aj keď sa následky na zdravie plodín, zvierat, ľudí alebo životného prostredia ešte úplne neriešia, skutočnosť, že génová editácia napodobňuje prirodzene sa vyskytujúcu mutáciu pomocou všeobecne testovaného a pomerne presného nástroja, je v prospech tímu. Nepochybne bude potrebné viac štúdií, ale zatiaľ výsledky vyzerajú sľubne pre bezpečnosť aj účinnosť.
Komentáre