Vedci tvrdia, že život na Zemi vznikol vďaka dopadu asteroidov
Japonskí vedci hovoria, že za vznikom života na Zemi majú stáť asteroidy
Kde vznikol život a ako sa formoval? Tak touto otázkou sa zaoberali japonskí vedci, ktorí tvrdia, že život na Zemi „spustil“ náraz starobylých asteroidov. Píšu to v štúdii, ktorú publikovali len pár dní dozadu v časopise Scientific Reports.
Vznik života
Vedci tvrdia, že život vznikol po tom, ako narazil veľký asteroid do zemského oceánu. Dospeli k tomuto záveru po niekoľkých testoch, kedy simulovali tento typ nárazu, ktorý následne „vystrelil“ do svojho okolia železo, vodu, oxid uhličitý, dusík a ďalšie dôležité prvky, ktoré stoja za vznikom život.
„Záznamy o lunárnych kráterov naznačujú intenzívne vplyvy meteoritov a asteroidov na Hadejskú Zem (pozn. redakcie: Hádejská Zem je geologické obdobie Zeme, ktoré sa datuje pred Archanom. Začalo sa tvorbou Zeme asi pred 4,6 miliardami rokov a skončilo pred 4 miliardami rokov). Vplyvy meteoritov a asteroidov na vodu vyvolali uvoľňovanie pary po náraze a vyvolali reakcie medzi projektilmi, vodou a atmosférou. “
Vo svojej štúdii píšu, že experiment ukázal, že po náraze sa vytvorili aminokyseliny ako je napríklad glycín a alanín. Ide o aminokyseliny, ktoré sú zodpovedné za biologické reakcie, ktoré sa podieľajú na formovaní života.
„Zistenie tvorby aminokyselín z oxidu uhličitého a molekulárneho dusíka demonštruje dôležitosť pri vytváraní životných stavebných blokov z týchto všadeprítomných zlúčenín,“ uviedol Yoshihiro Furukawa, zodpovedajúci autor štúdie z univerzity Tohoku.
Vedci ďalej hovoria, že pri svojich testoch používali dusík a oxid uhličitý, ktoré boli hlavnými zložkami našej atmosféry v skorých štádiách Zeme. Ďalej sa zamýšľali nad tým, že rovnakými procesmi mohla prejsť aj planéta Mars, ktorá mala v minulosti bohaté zásoby vody a tiež v atmosfére boli dusík a oxid.
Via sputniknews.com
Komentáre