Vedci sú si na 99,99 percent istí, že zmeny v klíme spôsobujú ľudia

churikan yclone-62959_960_720
Zdroj: pixabay.com

Klimatická veda oslavuje 40. výročie od svojho vzniku a k tomuto jubileu bola zverejnená správa „Charney report“, ktorá hovorí o odtlačku ľudí na zmeny v klíme.

V súčasnosti sa môžeme stretávať z rôznymi interpretáciami, ktoré hovoria o tom, že ľudská činnosť na zmenu klímy je minimálna (poznámka redakcie: jedným zo zarytých odporcov negatívnych dopadov ľudskej činnosti na zmenu klímy je aj súčasný americký prezident Donald Trump). Argumentujú tým, že planéta sa jednoducho zahrieva a to prispieva k intenzívnejším zmenám počasia. Najnovší report však tieto tvrdenia popiera a hovorí práve o tom, že činnosť ľudí a ich „láska“ k fosílnym palivám spôsobuje negatívne dopady.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci najnovšie skúmali 3 najväčšie datasety súborov, ktoré sú využívané v oblasti skúmania klímy. Ukázalo sa, že dva z týchto súborov dosiahli svoj „zlatý štandard“ (poznámka redakcie: hovorí o tom, že je len nepatrná šanca 1:1000000, že prebiehajúca zmena klímy nemá nič spoločné s ľudstvom) ešte v roku 2005. Tretí zlom nastal v roku 2016.

Vedúci výskumník v kalifornskom Lawrence Livermore National Laboratory, Benjamin Santer povedal:

„…Že nepoznáme dôvody, ktoré spôsobujú zmeny klímy je nesprávny. Poznáme ich.“

Táto miera istoty, ktorá je vo vedeckom svete veľmi nezvyčajná hovorí o tom, že ľudstvo takmer so 100 percentnou istotou zanecháva za sebou negatívne stopy. Analýza v závere hovorí, že:

„Ľudstvo si nemôže dovoliť ignorovať také jasné signály,…“

Zdroj: Futurism.com, Nature.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre