Vedci stále netušia, čo sa deje s hviezdou Betelgeuse

Od konca roku 2019 hviezda tmavne, vďaka tomu môžu astronómovia pozorovať iné javy okolo nej

Betelgeuse
Zdroj: NASA

Ku koncu roka 2019 si astronómovia všimli, ako veľmi sa červený obor, hviezda Betelgeuse, stmavil. V strate svojho jasu pokračoval ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov. Ide o premennú hviezdu, čiže vedci počítajú s tým, že môže postupom času tmavnúť a opäť naberať na jase.

Veľkým prekvapením však je, že hviezda stále tmavne a nikto nevie, čo sa s ňou deje. Nedávno prekročila magnitúdu 1,56 a stále v procese pokračuje. Ide o jav, ktorý sa za celú históriu jej pozorovania nestal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prípad sledujú najväčšie teleskopy na Zemi. Európske južné observatórium vydalo dramatické fotografie hviezdy Betelgeuse, ktoré ukazujú, ako veľmi sa hviezda v priebehu roka 2019 zmenila. Vedci stále netušia, či sa chystá explodovať. Hviezda už je na konci svojho životného cyklu, čo znamená že explodovať by mohla hocikedy v priebehu nasledujúcich 100-tisíc rokov. Vidieť to pravdepodobne nebudeme, pretože šance sú príliš malé. Tmavnutie hviezdy je podľa všetkého len jeden z jej pravidelných cyklov a čochvíľa sa vráti do pôvodného stavu.

Betelgeuse
Zdroj: ESO

Nové objavy

Vedci však využívajú všetok čas na pozorovanie zvláštneho chovania hviezdy. Betelgeuse sa dá veľmi ľahko na nočnej oblohe nájsť. Obvykle býva 11. najžiarivejšou hviezdou na oblohe, no v posledných mesiacoch stmavla až na 38% svojej pôvodnej žiarivosti. To z nej momentálne robí 24. najjasnejšiu hviezdu na oblohe.

Betelgeuse
Zdroj: ESO

Najnovšie fotografie prichádzajú z Európskeho observatória, ktoré zhotovili pomocou špeciálneho nástroja SPHERE (pozn. redakcie: Spectro-Polarmimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument). Astronómom umožňuje vidieť polarizované infračervené svetlo, ktoré prichádza z nových planét, obiehajúcich mladé hviezdy. Dokázali ho použiť aj na Betelgeuse. Hviezda je tak blízko, že sa astronómom naskytol pohľad na povrch hviezdy, kde dokázali rozlíšiť jednotlivé časti.

Vďaka zmenám v jasnosti hviezdy dokážu vedci pozorovať nové javy na povrchu. Nedokážu s istotou povedať, čo sa s hviezdou bude v budúcnosti diať, no vďaka tomu, že je tmavšia, dokážu pozorovať povrch hviezdy a okolité častice prachu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre