Vedci si nedokážu vysvetliť správanie tejto hviezdy: Jedno z možných riešení poukazuje na mimozemskú civilizáciu

Tabby's Star ukazovala extrémne kolísanie jasnosti viac ako 100 rokov

Kardašovova škála
Zdroj: YouTube.com (Zepherus)

Sme vo vesmíre sami? To je otázka, ktorá trápi ľudstvo už niekoľko desaťročí a hoci sa nám doteraz nepodarilo objaviť žiadnu mimozemskú civilizáciu, táto otázka ostáva stále otvorená. Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál SEA. 

Existuje nespočetné množstvo výskumov, ktoré sa pozerajú na život vo vesmíre z každého možného uhla. Z času na čas sa nám podarí objaviť kozmickú záhadu, ktorá dokáže vedcov poriadne zneistiť. Príkladom je aj objav z roku 2009. Teleskop americkej vesmírnej agentúry, NASA, Kepler, objavil niečo okolo hviezdy, ktorá sa nachádza približne 1400 svetelných rokov od nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môže za to mimozemská civilizácia?

Hviezda sa správala zvláštne. Dovtedy neexistovalo žiadne prirodzené vysvetlenie pre to, čo mohli astronómovia z celého sveta pozorovať. Táto hviezda sa nazýva KIC 8462852, ale vo vedeckých kruhoch je známa aj ako Tabby’s Star. Je väčšia ako naše Slnko a žiari oveľa jasnejšie.

Keplerov teleskop pozoroval hviezdu celé tri roky. Počas tohto obdobia sa objavili zmeny v jasnosti hviezdy, ktoré si vedci nedokázali nijak vysvetliť. Je pravda, že drobné zmeny v jasnosti sú bežným javom, ktorý môžu astronómovia využiť. Pomocou neho dokážu zistiť, či okolo hviezdy obiehajú nejaké planéty a dokonca zistiť aj ich veľkosť. Lenže v prípade prechodu planéty popred svoju hviezdu jasnosť poklesne iba o jedno, či dve percentá.

V prípade Tabby’s Star išlo o zmenu v jasnosti, ktorá dosahovala až 22%. Takýto pokles jasu môže naznačovať existenciu masívneho objektu, ktorý obieha okolo tejto hviezdy. Astronómovia z University of Louisiana odhalili, že jas hviezdy kolísal už od roku 1890 a tieto obrovské prepady v jasnosti sa dejú už viac ako sto rokov.

Objavilo sa niekoľko teórií, ktoré by dokázali vysvetliť zvláštne správanie hviezdy. Profesor z Penn State University, Jason Wright. tvrdí, že mimozemská civilizácia by mala byť tou poslednou hypotézou, ktorá by dokázala vysvetliť fenomény, na ktoré veda nestačí. Napriek tomu tvrdí, že zvláštne správanie Tabby’s Star by mohlo byť spôsobené vyspelou civilizáciou.  V jeho teórii sa píše, že v blízkosti hviezdy môže existovať mimozemská civilizácia, ktorá okolo nej stavia megaštruktúru, ktorou môže byť Dysonova sféra.

Jeho teória sa takmer okamžite stretla s odmietnutím, no postupom času neexistovala žiadna teória, ktorá by dokázala úplne vysvetliť záhadné správanie hviezdy. Dnes je Tabby’s Star cieľom SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence). Najnovšie výsledky však naznačujú, že za pokles jasnosti nemôžu žiadne nepriehľadné objekty, či už ide o planéty, roje asteroidov, či mimozemské megaštruktúry. V roku 2015 vyhlásila organizácia SETI, že v okolí hviezdy nenašli žiadne stopy po rádiovom vysielaní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre