Vedci sa domnievajú, že planéty v sústave HD 158259 sa museli „narodiť“ niekde inde

Kľúčom k problému je takzvaná orbitálna rezonancia

Orbitálna rezonancia
Zdroj: NASA

Vo vesmíre existuje nespočetné množstvo hviezd, ktoré sú domovom pre rôzne typy exoplanét. Nie všetky dokážu upútať pozornosť vedcov, no hviezdna sústava HD158259 je naozajstný unikát. 

Hviezda sama o sebe je len o trochu väčšia ako naše Slnko, čo je skôr výnimkou pri našom pátraní po exoplanétach. Obieha ju šesť planét, jedna super Zem a päť mini-Neptúnov. Po siedmich rokoch pozorovania vedci prišli na to, že všetkých šesť planét sú takmer v perfektnej orbitálnej rezonancii. Tento objav im pomôže lepšie porozumieť mechanizmom planetárnych formácií a ako nakoniec skončia v konfiguráciách, v akých ich môžeme pozorovať, píše sciencealert.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby mohla byť planéta kvalifikovaná ako super-Zem, musí mať hmotnosť vyššiu ako naša planéta, no zároveň nižšiu ako ľadové obry Urán a Neptún. Mini-Neptún je planétou, ktorá sa inak nazýva aj plynný trpaslík. Ide o planétu, ktorá má menšiu hmotnosť, no je pokrytá hustou atmosférou.

Planéty v súlade

Orbitálna rezonancia je jav, kedy sú dve telesá, obiehajúce okolo materského telesa, napríklad hviezdy, úzko prepojené a pôsobia na seba navzájom gravitačnou silou. V našej Slnečnej sústave je to ojedinelým úkazom, no platí to pre planéty Neptún a Pluto. Tieto dve planéty majú orbitálnu rezonanciu v pomere 3:2. Za každé dve obehnutia, ktoré Pluto okolo Slnka urobí, Neptún obehne hviezdu trikrát.

V prípade sústavy HD 158259 je každá planéta v orbitálnej rezonancii s tou ďalšou a všetky sú v pomere 3:2. Pomocou spektrografu SOPHIE sa tímu podarilo presne vypočítať dĺžky obežných dráh každej jednej planéty. Tie trvajú 2.17, 3.4, 5.2, 7.9, 12 a 17,4 dní.

S výsledkami tým prišiel aj na to, že rezonancia medzi jednotlivými planétami nie je úplne dokonalá. V praxi to znamenalo, že sa im podarilo zaznamenať mierne odchýlky v rýchlosti planét. Taktiež vedci tvrdia, že prípad rezonancie všetkých planét v hviezdnej sústave môže byť znakom toho, že pri danej hviezde planéty nevznikli.

Teoretizuje sa, že orbitálna rezonancia vzniká v protoplanetárnom disku sústavy, kde sa rodia planéty. Tie s orbitálnou rezonanciou majú tendenciu sa posunúť bližšie k centru sústavy. Následne, keď disk zanikne, naruší to orbitálnu rezonanciu planét. Vedci veria, že pozorovaním sústavy HD 158259, jej slapových síl a iných javov môžu v nasledujúcich štúdiách zistiť štruktúry všetkých 6 planét. .

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre