Vedci radia, aby ste obmedzili používanie sociálnych sietí: Takýto dopad to bude mať na vaše zdravie!

Môže mať odpojenie sa od sociálnych sietí pozitívny vplyv na zdravie a mentálnu pohodu človeka? Vedci z University of Bath hovoria, že áno.

Socialne media_pozor
Zdroj: unsplash.com (dole777), PNGwing, úprava Vosveteit.sk

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Mnohí z nás pritom používajú viacero sociálnych sietí – od Facebooku, cez Instagram, Twitter až po TikTok.

Pripájame sa k ním nielen za účelom zábavy, ale aj preto, aby sme mali prístup k najnovším správam, čo sa deje v našom okolí a vo svete. Asi len málokto si vie preto predstaviť, že sa odstrihne od sociálnych sietí. No zdá sa, že odpojenie sa od týchto kanálov, môže mať priaznivé účinky na naše zdravie, píšu vedci z University of Bath.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci skúmali účinky týždňovej prestávky od sociálnych sietí na duševné zdravie. Pre mnohých účastníkov štúdie to znamenalo uvoľnenie sa približne na 8 a viac hodín z týždňa, ktoré by inak strávili rolovaním násteniek. V priemere každý používateľ trávil viac ako jednu hodinu denne na sociálnych sieťach.

Do štúdie bolo celkovo zapojených 154 jedincov vo veku 18 až 72 rokov (priemerný vek účastníka výskumu bol 29,6 rokov), ktorí používali sociálne siete na dennej báze. Respondenti najprv prešli testami, prostredníctvom ktorých odmerali skóre úzkosti, depresie a pohody. Následne boli rozdelení do dvoch skupín. Jedna bola odstrihnutá od Facebooku, Instagramu, TikToku a podobne, a druhá fungovalo bezo zmeny.

„Vieme, že používanie sociálnych médií je obrovské a že existujú čoraz väčšie obavy z ich účinkov na duševné zdravie, takže touto štúdiou sme chceli zistiť, či požiadanie ľudí, aby si dali týždennú prestávku, môže priniesť výhody pre duševné zdravie.“, vysvetľuje Jeff Lambert.

Stačil len týždeň, aby sa zlepšila pohoda a zdravie ľudí

Účastníci, ktorí boli požiadaní, aby si dali týždennú prestávku, používali sociálne siete v priemere 21 minút. Priemer druhej skupiny bol 7 hodín. Výsledky štúdie odhalili, že účastníci, ktorí obmedzili používanie sociálnych sietí vykazovali na konci testu zlepšenie nálady a menšiu mieru úzkosti.

„Mnohí z našich účastníkov, ktorí obmedzili používanie sociálnych sietí, uviedli pozitívne účinky so zlepšenou náladou a celkovo menšou úzkosťou. To naznačuje, že aj malá prestávka môže mať vplyv.“, hovorí Dr Jeff Lambert.

Prestávka od sociálnych médií by mohla byť súčasťou odporúčaní na pomoc ľuďom s ich duševným zdravím, uviedli výskumníci v publikovanej správe.

Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že hoci sociálne média sa stali nevyhnutnou súčasťou toho, ako komunikujeme a získavame informácie, tak obmedzenie ich používania má pozitívny vplyv na celkovú pohodu človeka. Vedci preto touto štúdiou ale nekončia vo svojom bádaní a majú do budúcnosti plán preskúmať, aký dopad na ľudí bude mať dlhodobé odpojenie sa od sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre