Vedci prišli s novou metódou ako produkovať THC a iné kanabinoidy z kvasníc piva, ktoré je možné využiť na rôzne medicínske účely

pivo a thc beer-2288121_960_720 (2)
Zdroj: Pexels.com

Vedci predstavili gény konopných rastlín v pivovarských kvasniciach, kde mikroorganizmy produkujú THC a iné kanabinoidy.

Výskumníci modifikovali kvasinky tak, že tieto kvasinky produkujú látky z konopných rastlín. Niektoré z týchto kanabinoidov sa používajú ako liečivé látky. Vedci preto dúfajú, že ich biotechnologický proces pomôže pri výrobe nových, lacnejších liekov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

THC a kanabinoidy majú široké využitie v medicíne

Kanabinoidy sa v súčasnej dobe používajú medicínsky na rôzne účely – proti nevoľnosti po chemoterapii, na stimuláciu chuti do jedla u pacientov s AIDS alebo proti určitej forme epilepsie. Ďalšie možné využitia sa momentálne prehodnocujú.

Medicínske využitie však komplikujú prísne zákony a meniaci sa obsah väčšiny kanabinoidov v rastlinách,  problém popísal Jay Keasling z University of California v Berkeley, v časopise „Nature“. Vzhľadom k tomu, že sú lieky ako hašiš a marihuana získavané z rastliny konope, je jej pestovanie takmer všade prísne regulované.

Keasling a kolegovia aplikovali gény z rastliny konope do buniek pivovarských kvasiniek. Kvasinky boli schopné produkovať kanabinoidnú kyselinu kanabigierolovú a takisto produkujú psychoaktívnu látku (THC) alebo účinnú zložku kanabidiol (CBD) a mnoho ďalších látok.

Celkovo výskumníci vytvorili viac ako 50 umelých kvasinkových kmeňov, ktoré produkovali rôzne množstvá rôznych kanabinoidov.

„Prínos pre spotrebiteľov je vysoká kvalita a nízke náklady, kvasnice produkujú presne to, čo chcete,“ hovorí Keasling.

Medzi výhody podľa vedcov patrí tiež fakt, že biotechnologická produkcia je v porovnaní s konvenčným konope šetrnejšia k životnému prostrediu.

Tím tiež preskúmal možnosť úpravy prírodných kanabinoidov na výrobu umelých kanabinoidov, ktoré sa nenachádzajú v konopných rastlinách. Podarilo sa to dosiahnuť použitím mastných kyselín namiesto galaktózy, teda potravinovej bázy pre modifikované kvasinkové kmene.

Vedci v Kalifornii už začali obchodovať s ich technológiou. Nie je to úplne nový prístup, kedy sa drogy používali s použitím mikroorganizmov. Kvasinky môžu taktiež produkovať rôzne látky vrátane inzulínu, rastových hormónov, faktorov zrážanlivosti krvi a opiátov.

Zdroj: spiegel.de, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre