Vedci po prvýkrát zmerali gravitáciu mikroskopických častíc. Sme o krok bližšie k vyriešeniu najväčších záhad vesmíru!

Autori štúdie vytvorili zariadenie, ktoré nás vie priblížiť ku teórii Kvantovej gravitácie, inak nazývanej aj teória Všetkého.

gravitacia nebula vesmir
Zdroj: Pearl-diver / Shutterstock.com

Výskumníci priznávajú, že existuje ešte veľa, čo o vesmíre a fungovaní sveta nevieme. Nová štúdia výskumníkov z University of Southampton nás však približuje o krok bližšie k rozuzleniu najväčších kozmických záhad.  

Podarilo sa im nájsť spôsob, ako merať gravitáciu na mikroskopickej úrovni. Autori štúdie teda svet posunuli o niečo bližšie k takzvanej “teórii Všetkého”, ktorá by spojila dva nezlučiteľné svety. Einsteinova teória relativity je prelomový koncept, ktorý nám pomáha s mimoriadnou presnosťou vysvetliť takmer všetky kozmické javy. Inými slovami povedané, táto teória dokáže vysvetliť pohyb “veľkých vecí”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória relativity ale prestáva platiť v kvantovom svete častíc. Na to používajú vedci teóriu Kvantovej mechaniky, ktorá ale prestáva fungovať, ak by sme pomocou nej chceli popísať pohyby kozmických telies. Tieto dve teórie fungujú excelentne vo svojom vlastnom obore, no popisujú len časť toho, ako vesmír funguje. Napríklad čierne diery sú objekty, ktoré nemôžeme plne vysvetliť, ak nenájdeme spôsob, ako tieto dva svety spojiť.  

Autorom novej štúdie sa však podarilo úspešne detegovať jemný gravitačný ťah drobnej častice. Hoci nejde o teóriu Všetkého, táto práca nás môže ku tejto teórii priblížiť. Výskumníci použili levitujúce magnety na zaznamenanie jemnej gravitačnej sily mikroskopických častíc. Tie sa už nachádzali na hranici kvantového sveta.

“Už sto rokov sa pokúšajú vedci neúspešne pochopiť, ako spolupracuje gravitácia a kvantová mechanika,” vysvetľuje vedúci štúdie, Tim Fuchs.  

Fuch dodáva, že v rámci ich práce sa vedcom podarilo úspešne zmerať gravitačné signály v historicky najmenšej hmotnostnej škále. Práve preto sme o krok bližšie k tomu, aby sme lepšie pochopili, ako gravitácia a prazvláštny svet kvantovej fyziky spolupracujú.  

Na ceste k teórii Všetkého

Výskumníci budú v experimentoch pokračovať. Pracovať chcú s čoraz menšími vzorkami, až kým plne nevstúpia do kvantového sveta.  

“Pochopením kvantovej gravitácie – predpokladanej teórie Všetkého – môžeme vyriešiť najväčšie záhady vesmíru. Dozvedeli by sme sa, čo sa deje v srdci čiernych dier, ako vesmír začal a v podstate by sme všetky základné prírodné sily zjednotili do jednej veľkej teórie,” tvrdí Fuchs.  

Kvantová fyzika je naozaj zvláštny obor, ktorý ani vedúci experti plne nechápu. Predpokladá sa ale, že častice a sily sa v kvantovom svete správajú inak ako v normálnom. Nový výskum má obrovský potenciál dostať nás k ďalším objavom, ktoré zmenia našej chápanie vesmíru. Nové zariadenie schopné merať gravitačnú silu častíc je podľa autorov štúdie cestou k odomknutiu teórie všetkého.  

Vedieť ako náš vesmír vznikol, či existovalo niečo predtým alebo čo sa nachádza v srdci čiernej diery, sú otázky, ktoré sa momentálne považujú za najväčšie otázky vedy. Bude zaujímavé sledovať ďalšiu prácu vedcov a či sa im podarí nájsť kľúč k teórii všetkého. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre