Vedci odhalili záhadu nezvyčajnej prastarej galaxie: Dozvieme sa cez ňu viac o tajomnej temnej hmote?

Galaxia JWST-ER1 vznikla keď bol vesmír ešte mladý a vedcov zarazila distribúcia temnej hmoty okolo nej.

Temná hmota
Zdroj: pixabay.com (AlexAntropov86)

Minulý september výskumníci odhalili pomocou Webbovho vesmírneho Teleskopu masívnu prastarú galaxiu. Tá mala vzniknúť v dobe, kedy mal vesmír len štvrtinu súčasného veku, vysvetľujú vedci z UC Riverside.

Vedcov prekvapilo na galaxii to, že mala takzvaný Einsteinov prstenec. Ide o fenomén, ktorý predpovedá teória Relativity a vzniká tým, že je galaxia mimoriadne masívna. Tým deformuje priestor okolo seba a spôsobuje, že svetlo za galaxiou sa deformuje a vytvára okolo galaxie prstenec.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia vysvetľujú, že hmota v polomere Einsteinovho prstenca má dva komponenty, hviezdnu hmotu a temnú hmotu. Keď výskumníci odčítajú hviezdnu hmotu od celkovej hmotnosti galaxie, zistia hmotnosť temnej hmoty v rámci polomeru Einsteinovho prstenca.  

Prekvapením na tejto situácii ale bolo to, že galaxia obsahovala viac temnej hmoty, než sa očakávalo. Vedcom sa v novej štúdii podarilo túto záhadu vysvetliť.  

Galaxie majú takzvané Halo, neviditeľnú štruktúru okolo nich, v ktorej dominuje hlavne temná hmota. Rovnako ide aj o prípad tejto galaxie, ktorá sa označuje ako JWST-ER1.  

“Keď normálna hmota, plyn a hviezdy, kolabuje a kondenzuje do Hala temnej hmoty galaxie JWST-ER1, môže sa stať, že sa Halo stlačí, čo vedie k vysokej hustote,” vysvetľuje Demao Kong, vedúci novej práce.  

Tento proces môže vysvetliť, prečo má táto galaxia temnú hmotu s tak vysokou hustotou. JWST-ER1 vznikla približne 3-miliardy rokov po veľkom tresku a vedcom poskytuje ideálnu príležitosť dozvedieť sa viac o temnej hmote. Galaxia má dokonalý Einsteinov prstenec, čo znamená, že cez tento úkaz, ktorý vo všeobecnosti nazývame gravitačná šošovka, vedci dokážu preskúmať vlastnosti temnej hmoty.  

Pátranie po jednej z najväčších záhad kozmu pokračuje

Výskumníci odhalili čo spôsobuje vysokú hustotu temnej hmoty okolo tejto galaxie, no veľa neznámeho ešte ostáva. Webbov vesmírny teleskop predstavuje najvýkonnejšie vesmírne observatórium v histórii a vedcom pomáha zodpovedať najväčšie otázky o vesmíre.  

Autori výskumu pokračujú v pozorovaní galaxie cez Webbov teleskop a veria, že ďalšie pozorovania odhalia viac informácií o nej.  

“Webbov vesmírny teleskop nám poskytuje obrovskú šancu pozorovať galaxie, ktoré vznikli, keď bol vesmír mladý. Očakávame, že nás Webbov teleskop v budúcností ešte prekvapí a pomôže nám dozvedieť sa viac o temnej hmote,” tvrdí Hai-Bo Yu, jeden z autorov štúdie.  

Webbov vesmírny teleskop má už na konte obrovské množstvo úspechov. Nedávno sa mu dokonca podarilo objaviť zdroj najsilnejšieho záblesku gama žiarenia. Išlo o záblesk GRB 221009A, ktorý si odniesol aj prezývku B.O.A.T. (Brightest of All Time – Najjasnejší zo všetkých čias).  

Záblesky gama žiarenia sú mimoriadne energetické úkazy a tentokrát sa výskumníkom podarilo objaviť ich zdroj, no popritom aj dostali možnosť overiť hypotézu o tom, ako vznikajú najťažšie prvky vo vesmíre. Viac o GRB záblesku informujeme v tomto článku 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre