Vedci odhalili mechanizmus opravy DNA. Objav nás posúva dopredu, aby sme pochopili, ako ľudské bunky zostávajú zdravé

Vedci odhalili mechanizmus opravy poškodenej ľudskej DNA. Tvrdia, že ide o mimoriadne významný objav.

DNA
Zdroj: vchal / shutterstock.com

Výskumníci z University of Toronto objavili mechanizmus DNA opravy, ktorý im pomohol lepšie pochopiť, ako sa ľudské bunky udržujú zdravé.  

Autori štúdie vysvetľujú, že ich objav by mohol viesť k novým liekom proti predčasnému starnutiu alebo rakovine. Popri tom sa dozvedajú viac o tom, ako fungujú niektoré lieky používané pri chemoterapii.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Myslíme si, že náš výskum vyriešil záhadu toho, ako sa DNA láme a obálka jadra sa spája, aby pomohla opraviť ľudskú bunku,” vysvetľuje profesor Karim Mekhail, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci novým výskumom dovoľujú aj to, aby sa predchádzajúce objavy v iných organizmoch mohli uplatniť aj v prípade opravy DNA človeka. To by mohlo viesť k ďalším vedeckým objavom. DNA sa láme, keď sú bunky vystavené radiácii alebo chemikáliám. Zároveň sa môže zlomiť pri niekoľkých interných procesoch, napríklad DNA replikácii. Ide o jeden z najvážnejších typov poškodenia DNA, pretože zlomy môžu zastaviť rast bunky alebo ho zrýchliť, čím zvyšujú riziko rakoviny alebo starnutia.  

Nová štúdia sa zakladá na predchádzajúcich zisteniach. V roku 2015 výskumníci zistili, že špecifické proteíny hlboko v jadre buniek kvasníc transportujú zlomené DNA do proteínového komplexu, ktorý sa nachádza v obale bunkového jadra. Iné štúdie odhalili podobné mechanizmy DNA opravy u múch a iných organizmov. Čo sa však týkalo DNA človeka, predchádzajúce výskumy neodhalili nejak výraznú mobilitu DNA.  

Oprava poškodenej DNA

Výskumníci odhalili, že keď sa DNA v jadre ľudskej bunky poškodí. Vytvorí sa v cytoplazme špecifická sieť mikroskopických trubičiek. Táto sieť sa vytvorí okolo jadra a tlačí na jeho steny. To zas vedie ku vzniku ďalších trubičkových štruktúr, ktoré preniknú do jadra a zachytia väčšinu zlomov DNA. Hlbšia analýza tohto procesu odhalila niekoľko jeho špecifických aspektov. Enzýmy chemicky označia špecifické časti trubičkových filamentov. Tieto časti následne využívajú ako pomoc drobné motorické proteíny, ktoré zatlačia na obal bunečného jadra.  

Následne obálku jadra tlačia opravné proteíny, ktoré vytvoria mosty k zlomenej DNA. Ako autori vysvetľujú, to je zárukou toho, že jadro bunky podstúpi zvrátiteľnú metamorfózu. To umožní obalu jadra infiltrovať DNA a zachytiť a spojiť jej zlomené kusy

Autori štúdie veria, že tento mechanizmus nám môže pomôcť liečiť rakovinu. Vysvetľujú, že toto zistenie predstavuje naozaj obrovský krok vpred vo veci hľadania efektívnejšieho lieku na toto ochorenie. Popri tom môže táto metóda pomôcť aj pri liečbe predčasného starnutia. Ide o vzácnu genetickú poruchu, ktorá spôsobuje rapídne starnutie počas prvých dvadsiatich rokov života. Zároveň vedie aj k predčasnej smrti.  

Vedci vo svojej práci pokračujú naďalej a čakajú, kam ich práca zavedie ďalej. Predpokladajú, že na nich čaká množstvo nových zistení.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre