Vedci nedávno objavili 16 druhov rýb, ktoré majú kožu z „najčiernejšieho“ materiálu v prírode

V hlbokom mori dokonale splynú s čiernym pozadím

Neviditeľné ryby
Zdroj: Karen Osborn/Smithsonian

V hlbokých moriach, na miestach kde Slnko nedosvieti a všetko je ukryté v temnote, žijú bizarné a častokrát desivé tvory. Vedci nedávno objavili 16 druhov rýb, ktoré sú zahalené v najtmavších farbách, aké existujú.

Tieto ryby majú špeciálnu kožu, ktorá dokáže pohltiť 99.95% všetkých fotónov. Ide o materiál, ktorý je „černejší než čierna,“ píše portál Science Alert. Zároveň umožňuje daným rybám splynúť s tmavým pozadím oceánu. Dokonca aj pri priamom svetle by sa vám tieto ryby javili ako silueta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Karen Osborn, zoologička v Smithsonian National Museum, tieto ryby študovala. Počas výskumu ju frustrovalo, že ich nedokázala poriadne vyfotiť.

Neviditeľné ryby
Zdroj: Karen Osborn/Smithsonian

„Je jedno, ako som nastavila fotoaparát, či nasvietenie. Tieto ryby jednoducho pohltili všetko svetlo,“ hovorí Karen Osborn.

Osborn a jej tím analyzovali 18 druhov čiernych rýb, ktoré odchytili v Mexickom zálive. Všetky druhy mali ultra-čierny zovňajšok, ktorý reflektoval len 0.6% svetla. 16 druhov z nich odrážalo ešte menej svetla, len 0.5%. Všetky druhy našli v hlbokom mori, na miestach kde slnečné svetlo nedočiahne. Vedci predpokladali, že koža týchto rýb sa vyvinula tak, aby dokázala pohltiť biologické svetlo, ktoré vyžaruje ich korisť, alebo predátori.

Ich špeciálna koža sa dokonca rovná najtemnejšiemu materiálu, aký veda pozná, Vantablack. Ten dokáže pohltiť až 99.96% svetla. Jeden zo skúmaných druhov mal čiernu kožu okolo žalúdka, aby schoval stopy po svietiacej potrave.

Neviditeľné ryby
Zdroj: Karen Osborn/Smithsonian

Osborn tvrdí, že ide o prvýkrát, čo sa im podarilo objaviť zviera, ktoré sa spolieha jedine na svoj pigment. Zároveň dodáva, že môže ísť o bežnú metódu ochrany. Ak pochopíme, ako funguje tento jednoduchý, avšak extrémne efektívny systém, môžeme vyvinúť lepšie metódy kamufláže.

„Svetlo sa od týchto rýb neodrazí, ani neprejde cez ne. Jednoducho prejde do tejto špeciálnej vrstvy a zmizne,“ tvrdí Osborn.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre