Vedci našli spôsob, ako možno spraviť veci „neviditeľné“. Dopomôcť k tomu môže táto látka, ktorú vylučuje špecifický druh hmyzu

Výskumníci sa v novej štúdii pozreli lepšie na brochozómy, záhadné častice, ktoré nám môžu otvoriť cestu k novým technológiám.

Našli vedci časticu, ktorá je kľúčom k neviditeľnosti?
Zdroj: Wikimedia (Roman Rakitov - CC0 1.0 DEED)

Špecifický druh hmyzu z čeľade cikádkovitých používa špeciálny výlučok, aby sa pokryl tajomnými časticami. Tieto častice by podľa názoru výskumníkov z Penn State University mohli ľuďom poskytnúť inšpiráciu a návod pre výrobu novej generácie technológií.  

V rámci štúdie sa vedcom podarilo presne replikovať komplexnú geometriu týchto častíc, ktoré sa nazývajú brochozómy. Počas toho získali lepšie pochopenie pre to, ako tieto častice absorbujú viditeľné a ultrafialové svetlo. Ako sme už spomenuli, vytvorenie týchto častíc v laboratóriu môže otvoriť dvere k novým technológiám a autori štúdie majú presnejšie na mysli “neviditeľnosť” alebo nátery pre efektívnejšie solárne články.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Brochozómy majú geometriu, ktorá pripomína futbalovú loptu. Výskumníci vedia o existencii týchto častíc už od 50. rokov minulého storočia, no ich presný význam bol až donedávna záhadou. Autori štúdie veria, že s pochopením častíc by sme mohli nájsť spôsob, ako regulovať tepelnú stopu ľudí alebo strojov. To by mohlo viesť k vytvoreniu plášťu neviditeľnosti, ktorý by zakrýval našu stopu pred termálnymi kamerami a senzormi.  

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že hoci tieto častice poznáme už desaťročia, vyrobiť ich v laboratóriu nebolo vôbec jednoduché.  

“Brochozómy sa nám podarilo vytvoriť vďaka pokročilej 3D tlačiarni. Zistili sme, že laboratórne vyrobené častice dokážu znížiť reflekciu svetla až o 94%. Ide o významný objav, pretože je to prvýkrát, čo sme v prírode videli niečo podobné, teda kontrolovanie svetla pomocou prakticky dutých častíc,” vysvetľuje Lin Wang, vedúci nového výskumu.  

Existuje niekoľko teórií, prečo sa konkrétne druhy hmyzu obaľujú brochozómovým brnením. Niektoré tvrdia, že ide o spôsob, ako sa hmyz chráni pred znečisťujúcimi látkami a vodou. Iné zas hovoria, že využívajú tieto častice na vytvorenie neviditeľnosti.  

Maskovacie technológie novej generácie

V rámci výskumu sa ukázalo, že veľkosť brochozómov je vždy rovnaká, bez ohľadu na veľkosť konkrétneho hmyzu. Tieto častice majú priemer zhruba 600 nanometrov, čo je približne polovičná veľkosť baktérie. Póry častice majú priemer približne 200 nanometrov. Autori štúdie poukazujú na tento pomer a ako štúdia dokázala, tento jedinečný dizajn má niekoľko významov.  

Brochozómy absorbujú UV svetlo, čo robí hmyz menej viditeľných pre predátorov, ktoré sa na toto spektrum spoliehajú, napríklad plazy alebo vtáky. Za druhé brochozómy rozptyľujú viditeľné svetlo. Tým vytvárajú antireflektívny štít, ktorý ich opäť chráni pred potenciálnymi hrozbami.  

Výskumníkom sa podarilo vyrobiť syntetické brochozómy. Podarilo sa im však vytvoriť len zväčšenú štruktúru. V nasledujúcich krokoch sa pokúsia vyvinúť metódy, ktoré by priniesli výsledky bližšie k veľkosti skutočných brochozómov. Veria, že okrem maskovacích zariadení a solárnych článkov by mohli brochozómy využiť aj na šifrovanie informácií. V tomto prípade by informácia bola viditeľná len pri určitých vlnových dĺžkach svetla.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre