Vedci našli doteraz nepoznanú čeľaď parazitických ôs. Uväznená bola v 130-miliónov rokov starom jantári

Výskumníci popisujú doteraz nepoznanú čeľaď a dva nové druhy parazitických ôs, ktoré žili v období Jury.

Výskumníci objavili najstaršiu chalcidku, ktorá je dnes najrozšírenejšou nadčeľaďou planéty.
Zdroj: UImer et al., Úprava: Vosveteit.sk

Hmyz z nadčeľade Chalcidoidea sa považuje za jeden z najdiverznejších druhov živočíchov na Zemi. Odhaduje sa, že je vedecky popísaných viac ako 120-tisíc druhov, pričom reálna diverzita môže dosahovať takmer jedného milióna.  

Chalcidoidea, alebo inak aj chalcidky, sú parazitujúcim druhom hmyzu, pričom najčastejšie parazitujú na vajíčkach chrobákov, motýľov, múch a niektorých pavúkovcoch. Evolúcia tejto nadčeľade ostávala pre výskumníkov dlhú dobu záhadou, no výskum publikovaný v Pensoft Publishers prináša viac informácií o týchto pozoruhodných živočíchoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe dostupných fosílií a molekulárnych výskumov sa predpokladalo, že chalcidky mohli vzniknúť v neskorej jure, niekedy pred približne 162-miliónmi rokov. Neexistovali však až donedávna fosílie, ktoré by boli staršie ako 100-miliónov rokov. Výskumníci však v rámci nového výskumu popísali novú čeľaď Protoidae, ktorá popisuje evolučné počiatky týchto živočíchov.  

Autori si novú fosíliu všimli počas návštevy prírodovedeckého múzea v Paríži. Tam našli v živici uväznený hmyz, ktorý sa vyznačoval dlhou štruktúrou, ktorá pripomínala chvost.  

“Spočiatku sa fosília klasifikovala ako nový druh osy, no rýchlo sme prišli na to, že v skutočnosti môže ísť o mimoriadne starý exemplár chalcidky. Hoci sme už v minulosti objavili niekoľko fosílií tohto druhu hmyzu, žiadna nebola tak stará. Tento hmyz má takmer 130-miliónov rokov,” tvrdí vedúci výskumu, Jonah M. Ulmer.  

Evolučné počiatky jednej z najdiverznejších nadčeľadí hmyzu na planéte

Keď výskumníci hmyz v živici preskúmali bližšie, uvedomili si, že objavili novú čeľaď, ktorá je mimoriadne stará. Ako sme už spomenuli, momentálne ide o najstaršiu čeľaď z nadčeľade chalcidoidea. Tento exemplár vedcom dovoľuje vidieť, ako mohli chalcidky vyzerať vo svojich evolučných počiatkoch. Na základe toho lepšie dokážu popísať evolučné zlomové body, ktoré viedli ku vzniku mimoriadnej diverzity, pozorovanej v dnešnej modernej dobe.  

Najvýraznejšou charakteristikou tejto čeľade je dlhý proces pripomínajúci lopatu, ktorý vychádza zo zadnej časti trupu. Žiadny dnes žijúci hmyz nemá tak výraznú štruktúru. Výskumníci odhadujú, že táto štruktúra slúžila čeľadi protoidae na kladenie vajíčok alebo na prehrabávanie sa listami pri hľadaní vhodného hostiteľa.  

Hoci momentálne ide o najstaršiu čeľaď, autori štúdie tvrdia, že môžeme očakávať objavenie ešte niekoľkých rovnako starých čeľadí, ktoré len čakajú na to, kým ich objavíme. V rámci výskumu objavili novú čeľaď a v rámci nej dva nové druhy, Protoita a Cretaxenomerus. Je možné, že v rámci novej a momentálne najstaršej čeľade chalcidiek objavia ešte viac špecifickejších druhov.  

Rovnako nie je vylúčené ani to, že budúce výskumy odhalia ešte staršie čeľade tohto mimoriadne diverzného hmyzu. Výskumníci by v tomto prípade dokázali ešte presnejšie popísať evolučnú cestu chalcidiek. Zároveň však budú skúmať aj novo objavené exempláre a v budúcich výskumoch ich lepšie charakterizujú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre