Megaponera mravec
Zdroj: ABS Natural History / Shutterstock.com
Zvieratá

Tieto mravce majú „zdravotníctvo“ podobné tomu nášmu: Svojich zranených liečia antibiotikami

Mravce z rodu Megaponera sú rozšírené na juhu Sahary a sú vyberaví jedáci, pretože sa živia len termitmi. Ako vysvetľujú vedci z University of Würzburg, ich vyberané chute mravcom spôsobujú nemalé problémy.  

Lovecké expedície sa často stretávajú s nebezpečenstvom, pretože termiti si svoje územie bránia silnými hryzadlami. Nie je vôbec vzácnosťou, že mravce z loveckej výpravy prichádzajú zranené. Ďalším problémom je, že ak sa mravec zraní a táto rana sa zapáli, šanca na prežitie výrazne klesá. V rámci nového výskumu autori zistili, že mravce druhu Megaponera analis majú vytvorený naozaj sofistikovaný zdravotný systém.  

Čo výskumníkov prekvapilo najviac je fakt, že tieto mravce dokážu rozpoznať zapálenú ranu od nezapálenej rany. Následne dokážu zapálené rany efektívne ošetriť antibiotikami, ktoré samé vytvárajú.  

“Chemické analýzy odhalili, že ak sa zranenie mravca zapáli, dochádza ku zmene v jeho kutikule. Ostatné mravce vedia túto zmenu rozpoznať a na základe toho vedia povedať, ktoré mravce majú zapálené rany,” vysvetľuje Erik Frank, vedúci nového výskumu.  

Keď si mravce všimnú zapálenú ranu, začínajú ju liečiť antimikrobiálnymi zlúčeninami a proteínmi, ktoré nanesú priamo na ranu. Prirodzené antibiotiká vytvárajú vďaka metapleurálnej žľaze. Tá sa nachádza na boku ich hrudného koša. Ide o výlučok, ktorý sa skladá zo 112 zložiek. Viac ako polovica z nich má antibiotické a hojace účinky.  

Možné lieky pre človeka

Výskumníci si všimli, že takáto terapia je mimoriadne efektívna. Liečba pomocou tohto antibiotického a hojivého sekrétu znížila úmrtnosť mravcov až o 90%.  

“Okrem človeka nepoznám iného žijúceho tvora, ktorý by dokázal vykonať tak komplexné ošetrenie. Tento objav by zároveň mohol pomôcť aj nám. Za zapálenie rán u mravcov môže hlavne patogén Pseudomonas aeruginosa. Ten spôsobuje zápal aj u ľudí, pričom niekoľko kmeňov je odolných voči antibiotickej liečbe,” tvrdí Frank.  

Autori štúdie však podotýkajú, že zatiaľ si nie sú istí tým, či sú mravce Megaponera analis tak výnimočné, ako sa im zdá. Vo svojej práci pokračujú ďalej a v nasledujúcich krokoch preskúmajú to, ako sa o svojich zranených starajú iné druhy mravcov a iné sociálne živočíchy. Zároveň chcú výskumníci analyzovať antibiotiká, ktoré tieto mravce používajú. Existuje šanca, že objavíme nový druh antibiotika, ktorý by mohol fungovať aj na nás.  

Mravce sú živočíchy, ktoré sa vyznačujú obrovskou sadou fascinujúcich správaní a aj napriek tomu, že výskumy prebiehajú už celé desaťročia, aj nová štúdia je jasným dôkazom toho, že sme ani zďaleka neodhalili všetko, čo táto živočíšna ríša ukrýva. Ak vás život mravcov fascinuje a chceli by ste sa o ich ríši dozvedieť viac, do pozornosti dávame aj tento článok, v ktorom ukazujeme viac zaujímavých správaní mravcov.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť