Prečo sú psy s plochou tvárou populárne?
Zvieratá

Psi s plochou tvárou majú vážne zdravotné problémy: Prečo sú aj napriek tomu obľúbené?

Čo sa týka plemien psov, mimoriadnej obľube sa tešia francúzske a anglické bulldogy. V tomto prípade ale treba spomenúť, že tieto plemená majú vrodenú vážnu genetickú poruchu, spojenú s deformovanými dýchacími cestami. V rámci novej štúdie sa vedci z maďarskej univerzity ELTE pokúsili zistiť, prečo sú tieto plemená populárne aj napriek ich ochoreniu.

Nielen vyššie spomínané plemená sú populárne, no aj mopslíky a bostonské teriéry, ktoré sa vyznačujú podobnými komplikáciami. Nejde len o dýchanie, no tieto plemená majú často problémy s očami a viac ako 80% potrebuje pri pôrode cisársky rez. Kvôli všetkým komplikáciám sa tieto plemená dožívajú približne tri až štyri roky menej, než by sa vzhľadom na ich telo odhadovalo.

„V predchádzajúcich výskumoch sme zistili že plemená s plochou tvárou častejšie vytvárajú očný kontakt s človekom. Predpokladali sme, že táto vlastnosť môže byť pre nás lákavá, no zvážili sme aj to, že mnohí o ich problémoch nevedia,“ tvrdí Zsófia Bognár, vedúca novej štúdie.

V rámci novej štúdie vytvorili 25 párov fotografií, na ktorých sa rôzne plemená pozerajú do fotoaparátu a mimo. Následne v online prieskume skúmali osobnostné vlastnosti ľudí, ktorým sa páčili plemená s plochou tvárou. Ďalej zisťovali, či vedia o ich zdravotných problémoch. Do prieskumu sa zapojilo viac ako tisíc dobrovoľníkov.

Prekvapivo vedci zistili, že očný kontakt nie je hlavným dôvodom prečo sú tieto psi populárne. Naopak zistili, že ľudia ktorí preferovali fotografie na ktorých sa zviera pozeralo do kamery sú sociálnejší, ľahšie tvoria priateľstvá a dokážu sa vcítiť do kože druhého.

Ako vnímajú zdravotné komplikácie?

Ľudia ktorí obľubujú plemená s plochou tvárou vedia o ich zdravotných problémoch. Výsledky štúdie poukazujú na to, že láska k týmto plemenám pretrváva aj napriek všetkým ťažkostiam, ktoré sa s týmito plemenami spájajú. Zaujímavosťou je, že ľudia ktorí majú buď neutrálny alebo negatívny názor k týmto plemenám sú väčšinou mladší a majú nižšie vzdelanie. Zároveň nemali žiadne predchádzajúce profesionálne skúsenosti so psami.

Plemená s plochou tvárou obľubovali hlavne ženy s deťmi. Autori štúdie očakávali, že hlavným dôvodom atraktivity plemien s plochou tvárou sú ich veľké oči. To z výskumu nedokázali potvrdiť. Zistili však, že ľudia ktorým sa tieto plemená páčia nie sú voči ich zdravotným ťažkostiam ignorantskí. Naopak sa zistilo, že nemajú skúsenosti so staraním sa o psa. Preto je možné, že nie sú schopní vyčítať komunikačné signály. V praxi to znamená že nepostrehnú znaky bolesti, či iných zdravotných problémov. Považujú ich za jednu z normálnych charakteristík plemena.

„Keď títo majitelia počúvajú chrápanie alebo dychčanie bulldoga, môže im to prísť milé. Neuvedomia si, že je v podstate chorý a nedokáže dýchať,“ vysvetľuje Eniko Kubinyi, spoluautorka štúdie.

Viaceré krajiny sa snažia zvýšiť povedomie o zdravotných problémoch týchto plemien, no aj napriek tomu ich popularita rastie. Majitelia musia chápať, že ich rozhodnutia ovplyvňujú zdravie plemien psov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť