kopyta koni
Zdroj: Yurich20 / Shutterstock.com
Zvieratá

Kam sa podeli chýbajúce prsty moderných koní?

Výskumníci z University of Bristol vo svojej novej štúdii potvrdili, že vzdialení predkovia koňa mali viac kopýt, nie len jedno ktorým sa charakterizujú moderné plemená. Druhy ako napríklad Hyracotherium, ktoré žili počas obdobia eocénu, mali kopytá ako moderné tapíry, teda štyri „prsty“ na predných končatinách a tri na zadných. Na každom mali kopyto s vlastnou podložkou.

Dnešné moderné kone, osly a zebry majú len jeden prst obalený hrubým kopytom. Ide o pôvodný tretí prst každej končatiny, pod ktorým sa nachádza trojuholníková štruktúra, ktorá slúži na absorbovanie nárazov. V rámci novej štúdie vedci porovnávali odtlačky kopýt moderných koní a kosti v ich končatinách s fosílnymi stopami dávno žijúcich zvierat.

„Náš výskum dokázal, že vyššie časti kostry končatiny, v tomto prípade ostatky chýbajúcich prstov končatín, existujú, no slúžia ako lýtkové kosti spojené s centrálnou kosťou. Pýtali sme sa preto kde sú chýbajúce prsty,“ vysvetľuje profesorka Christine Janis, jedna z autorov štúdie.

Neskoršie fosílie koní ukázali, že tieto tvory mali len tri prsty vpredu a vzadu. Štvrté prsty predných končatín existovali, no za normálnych okolností sa nedotýkali zeme. Vedci predpokladajú, že tieto prsty zviera podporovali keď sa pošmyklo alebo tvrdo dopadlo. Nová štúdia dokazuje, že chýbajúce prsty sú dnes úplne stratené, čím sa stavia proti štúdii z roku 2018. Predtým vedci predpokladali, že sa chýbajúce prsty nejak zachovali v kopyte.

„Zdá sa, že sa vrchné časti kostí u moderných koní zachovali, no spodné časti sa evolúciou vytratili úplne,“ naznačuje vedúci výskumu, Alan Vincelette.

Nesprávna hypotéza

Štúdia z roku 2018 naznačovala, že chýbajúce prsty existujú v kopyte centrálneho prstu a sú súčasťou trojuholníkovej štruktúry, ktorá pomáha absorbovať tvrdšie nárazy. V tejto štruktúre sa však kosti nenachádzajú. Tieto tvrdenia vedci zakladali na odtlačkoch kopýt dnes už vyhynutého druhu menom Hipparion, ktorý sa vyznačoval troma prstami. Tento druh žil na území dnešnej Tanzánie pred 3,7-miliónmi rokov. Táto stopa bola špecifickou tým, že neobsahovala trojuholníkovú štruktúru na spodnej strane kopyta.

Ani dnes táto stopa nevzniká aj napriek tomu, že kone túto štruktúru majú. Zároveň sa ukazuje na fosíliách, ktoré vytvorili trojprsté kone. Tieto zistenia spochybňujú to, že sa trojuholníková štruktúra vytvorila z menšieho štvrtého prstu trojprstých plemien koní. Autori novej štúdie ale jasne dokázali, že moderné kone nemajú zvyšky dnes chýbajúcich prstov vo vnútri kopyta. Priznávajú že ide o zaujímavú teóriu, ale tá bohužiaľ nie je správna.

Trojuholníková štruktúra na spodku kopyta sa vyvíjala nezávisle od menších bočných prstov. Zároveň si vedci všimli aj to, že chodidlo moderných koní má iný tvar ako hlavný prst trojprstých plemien koní. Chodidlo moderných koní má viac okrúhlejší tvar a pravdepodobne vzniklo aby sa lepšie prispôsobilo inej distribúcii váhy, alebo inému prostrediu.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť