Predok všetkých živých organizmov môže mať dlhšiu históriu, než sa predpokladalo
Zem

Predok všetkých živých organizmov môže mať dlhšiu históriu, než sa predpokladalo

Výskumníci z centra MARUM vo svojej novej práci zistili, že takzvané protosteroidy boli v dávnej minulosti planéty o niečo rozšírenejšie, než sa spočiatku predpokladalo.

Ide o prvotné molekuly, ktoré vznikli v skorých štádiách komplexnosti eukaryotov, organizmov ktorých bunky majú hlavnú genetickú informáciu uloženú v bunkovom jadre. Objav posúva fosílny záznam steroidov z 800-tisíc až na 1,6-miliárd rokov do minulosti. Medzi eukaryoty patria všetky živočíchy, rastliny a sinice. Od baktérií sa líšia, ako už bolo spomenuté, komplexnou bunkovou štruktúrou.

„Objavy našej práce naznačujú, že posledný spoločný predok všetkých eukaryotov vrátane človeka, dokázal produkovať moderné steroly, chemické látky zo skupiny steroidov. Z toho vyplýva, že tento predok s najväčšou pravdepodobnosťou patrí do kmeňa fylogenického stromu,“ tvrdí Christian Hallman, jeden z autorov štúdie.

Patriť do kmeňa fylogenického stromu znamená, že môže ísť o predchodcu všetkých dnes žijúcich odvetví eukaryotov. Dnes už síce tento predok neexistuje, no ak sa vedcom podarí zistiť viac o jeho povahe, potom by mohli zistiť viac o tom, ako vznikajú komplexné formy života. Výskumníci sa ale musia v ďalších výskumoch pozrieť na to, koľko percent protosteroidov mohlo mať vzácny bakteriálny pôvod.

Predkovia všetkých živých organizmov

Podľa tradičného chápania evolúcie života pôvodná skupina eukaryotov zanikla pred približne 800-miliónmi rokov a nahradil ju modernejšie organizmy. Ide o jeden z najdôležitejších momentov v evolúcii komplexnejšieho života a nakoniec aj ľudí.

„Takmer všetky eukaryoty biosyntetizujú steroidy, napríklad cholesterol produkovaný nielen ľuďmi, ale aj mnohými živočíchmi. Cholesterol nemá dnes najlepšiu povesť kvôli negatívnym vplyvom na naše zdravie, no ide o základnú časť membrán eukaryotických buniek. Tam pomáhajú pri niekoľkých rôznych fyziologických funkciách. Sledovaním fosilizovaných steroidov v prastarých skalách vieme sledovať evolúciu čoraz komplexnejšieho života,“ vysvetlil Benjamin Nettersheim, vedúci štúdie.

Vedci už pred 30 rokmi navrhovali, že rýchlostarnúce prostredné články v modernej biosyntéze steroidov nemuseli hrať vždy prostredníkmi. Biosyntéza lipidov sa podľa nich vyvíjala s meniacim sa prostredím Zeme. S touto teóriou pracoval aj laureát Nobelovej ceny, Konrad Bloch, no neveril tomu, že by sme tieto prastaré prostredné články dokázali nájsť. Iní vedci začali po protosteroidoch pátrať.

Najstaršie vzorky vedci našli v Austrálii, presnejšie vo formácii Barney Creek. Tieto vzorky sa datujú 1,6-miliárd rokov do minulosti. Autori štúdie tvrdia, že predchodcovia eukaryotov mohli žiť pred 1,2 až 1,8-miliardami rokov. Išlo o organizmy, ktoré dokázali prežiť teplo, zimu a UV radiáciu, faktory ktoré robili problémy ich predkom. Objav protosteroidov vedcov posúva bližšie k pochopeniu toho ako najskorší predkovia všetkých živých organizmov žili a ako sa vyvíjali. V ďalších výskumoch sa ponoria ešte hlbšie do počiatkov eukaryotického života a pokúsia sa pochopiť, ako vznikol život na Zemi.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť