ladovec
Zdroj: murattellioglu / Shutterstock.com
Zem

Grónsko bez ľadu existovalo relatívne nedávno: Takáto budúcnosť mu hrozí opäť

V roku 2017 výskumníci objavili stratenú vzorku ľadu z Grónska, ktorú sa podarilo vedcom získať ešte počas studenej vojny. Táto vzorka ukázala niečo pozoruhodné, krajinu bez ľadu a potenciálne aj zalesnenú.

Otázkou ostávalo, aká stará vzorka v skutočnosti je a teda kedy bola krajina, dnes pokrytá ľadom, oveľa zelenšia. Datovanie ukázalo, že Grónsko mohlo bez ľadu existovať pred približne 416-tisíc rokmi, čo je z geologického hľadiska naozaj krátka doba, informujú vedci z univerzity UConn. Keď sa dnes pozrieme na Grónsko, všimneme si krajinu plnú ľadu a až donedávna sa predpokladalo, že to tak bolo milióny rokov.

Už v minulosti však vedci začali pochybovať. Objavili sa dôkazy ktoré tvrdili, že ľad sa na území Grónska musel rozpustiť najmenej raz za posledných milión rokov. Až nová štúdia však ponúkla definitívnu odpoveď na to, kedy bola krajina bez ľadu.

Autori štúdie tvrdia, že keď sa všetok ľad Grónska roztopil, globálne morské hladiny sa mohli zdvihnúť o najmenej 1,5-metra, no v najhoršom možnom scenári sa zdvihli až o 6 metrov.

„V práci ponúkame nepriestrelné dôkazy o tom, že väčšina ľadu z Grónska v minulosti zmizla, keď sa zdvihli teploty,“ tvrdí Paul Bierman, spoluautor nového výskumu.

Grónsko bez ľadu

Ako vo svojej práci vysvetľujú, pochopenie minulosti Grónska nám môže ponúknuť lepší pohľad do budúcnosti. Vplyvom globálneho otepľovania sa táto krajina mení a ak vieme ako na dvíhajúce teploty reagovala v minulosti, môžeme pochopiť ako zareaguje tentokrát. Mimoriadne dôležité je vedieť ako rýchlo sa môže ľad rozpustiť a akým spôsobom ovplyvní globálne morské hladiny. Dvihnutie hladín ohrozuje hlavne pobrežné komunity, ktoré sa už teraz pomaly pripravujú na najhorší možný scenár. Ak globálne otepľovanie bude pokračovať tak ako doteraz, už o pár rokov by viaceré lokality mohli skončiť pod vodou.

Ak by sa roztopil všetok grónsky ľad, experti odhadujú že hladiny morí by mohli stúpnuť až o sedem metrov. Autori štúdie upozorňujú, že ľad v Grónsku je na základe dôkazov oveľa citlivejší na klimatické zmeny, než sme doteraz predpokladali.

„Minulosť Grónska pretrváva vo vzorke troch metrov dlhej zamrznutej pôdy. Z tejto vzorky vieme vyčítať, že relatívne nedávno išlo o teplú krajinu, ktorá bola z veľkej časti bez ľadu. Vývoj globálnych teplôt nám naznačuje, že takáto situácia môže nastať opäť,“ vysvetľuje Bierman.

Vedci skúmali vzorku a hľadali izotopy hélia, ktoré im pomohli zistiť ako rýchlo alebo pomaly dochádzalo k erózii odlišných sedimentov. Zistili, že pred 416-tisíc rokmi mohla byť Grónsko krajina, ktorá bola úplne bez ľadu a vyznačovala sa tečúcimi riekami. Autori štúdie upozorňujú, že počas tohto obdobia boli hodnoty CO2 menšie ako dnes, no aj tak to stačilo na roztopenie celej krajiny.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť