Globálne otepľovanie ovplyvní aj zvieraciu ríšu
Zem, Zvieratá

Dopady klimatických zmien na zvieratá sú vážnejšie, než sme si mysleli. Trpieť budú nielen domáci miláčikovia

Globálne otepľovanie je problém, ktorý už nemožno naďalej ignorovať. Mnohé štúdie naznačujú, že ak sa chceme vyhnúť najhoršiemu možnému scenáru, mali by sme konať čo najskôr, pretože šance, že sa vyhneme katastrofe, drasticky klesajú.

Nedávno sa objavila v publikácii CABI Reviews štúdia, ktorá pripomína, že globálne otepľovanie nepredstavuje hrozbu len pre nás, no dopad bude mať aj na živočíšnu ríšu. Ako vysvetľujú autori práce, spôsob akým globálne otepľovanie zvieratá zasiahne má mnoho podôb a prejaví sa kaskádovito.

Globálne otepľovanie a zvieracia ríša

V rámci práce skúmali päť domén, v rámci ktorých by mohli klimatické zmeny ovplyvniť život zviera. Skúmali oblasti potravy, prostredia, správania a psychického a duševného zdravia. Autori štúdie ozrejmujú, že musíme mimoriadne opatrne zvážiť, ktoré z vyššie uvedených domén treba adresovať okamžite a akým by sme sa mali venovať v budúcnosti. Ak sa nám to nepodarí, môžeme ohroziť bezpečnosť nielen chovných zvierat, ale aj domácich miláčikov a ohrozené druhy v rezerváciách a zoologických záhradách.

Vedci si uvedomujú, že odlišné zvieratá reagujú na stres biologicky odlišne, no predložených päť domén považujú za pomerne robustný nástroj, podľa ktorého možno odhadnúť dopad globálneho otepľovania na živočíšnu ríšu.

„V minulosti veľa výskumníkov skúmalo ako vplýva globálne otepľovanie na zvieratá, no priame prepojenie medzi klimatickými zmenami a blahobytom zvierat, hlavne v kontexte divých zvierat, nebolo do hĺbky preskúmané,“ tvrdí doktor Edward Narayan, vedúci nového výskumu.

V práci autori demonštrujú, ako stres spojený s vysokými teplotami spôsobil pokles produkcie kravského mlieka o 35%. Teplo výrazne ovplyvňuje proces laktácie, funkciu imunitného systému a zdravie kravy. V tomto smere môže pomôcť zavedenie tienidiel, či ostrekovačov, ktoré by zvieratá schladili.

Ďalším prípadom sú brojlery, ktoré častokrát chováme v horúčavách. Ak sú tieto sliepky vystavené vysokým teplotám štyri dni, objavuje sa viac prípadov nekrózy, čo znižuje kvalitu nielen života tvora, ale aj mäsa.

Suchá a vzácnosť zdrojov patria medzi hlavné príčiny vymierania afrických slonov. Spolu s častejšími suchami sa znižuje dostupnosť vody a vegetácie. Slony sa nemajú kde schovať, čiže čelia vyšším teplotám. Vysoké teploty spojené s nedostatkom vody a potravy vedú k vyššej úmrtnosti slonov.

Trpia aj domáce zvieratá

Autori štúdie vysvetľujú, že globálnym otepľovaním trpia aj populárni domáci miláčikovia, psy a mačky. Určité plemená psov sú vyššími teplotami náchylnejšie na úpal. Psy v policajných alebo armádnych odvetviach majú vyššie riziko ochorenia spojeného s teplom.

Nepomáha ani to, že výrazné množstvo domácich miláčikov trpí nadváhou a nemá dostatok pohybu. Približne 87% majiteľov psov priznáva, že počas horúčav nechodia so psami až tak často ako počas nižších teplôt. Autori štúdie upozorňujú, že so zvyšujúcimi sa teplotami sa mení aj blahobyt psov. V budúcnosti by sa mohla zmeniť aj ich úloha v spoločnosti.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť