Astronauti majú špeciálnu schopnosť, ktorá by im mohla pomôcť na Mesiaci
Zdroj: DALL-E, Vedelisteze.sk
Ľudia, Vesmír

Astronauti majú jednu neobvyklú “superschopnosť”, ktorá im pomôže na Mesiaci a ďalej  

Výskumníci z York University vo svojej novej štúdii zisťujú, že astronauti majú jednu zvláštnu schopnosť. Ukázalo sa, že sa dokážu prekvapivo dobre orientovať a odhadnúť vzdialenosti, zatiaľ čo sa pohybujú v stave beztiaže. Na novom výskume sa podieľala americká NASA a Kanadská vesmírna agentúra.  

Autori štúdie vysvetľujú, že tieto zistenia by mohli v budúcnosti pomôcť lepšie pochopiť ako starnutie ovplyvňuje rovnováhu ľudí žijúcich na Zemi. Výsledky ale možno považovať za prekvapenie. V minulosti už bolo niekoľkokrát preukázané, že gravitácia má dopad na naše vnímanie. 

“Najlepšou cestou ako môžeme takéto niečo skúmať, je odobrať gravitáciu. Preto sme náš výskum presunuli do vesmíru,” hovorí vedúci štúdie, Laurence Harris.  

Už približne 25 rokov žijú ľudia aj vo vesmíre, na vesmírnych staniciach. S programom Artemis a plánovanou cestou na Mars je jasné, že ľudská prítomnosť vo vesmíre sa v nadchádzajúcich rokoch rozšíri. Cieľom výskumu preto bolo zistiť, aké zdravotné a bezpečnostné riziká vyplývajú z prítomnosti astronautov na Mesiaci alebo hlbšie vo vesmíre. Ukázalo sa, že aj napriek absencii gravitácie sa ľudia dokážu prekvapivo adaptovať. 

V rámci výskumu vedci študovali viac ako desiatku astronautov momentálne žijúcich na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tá sa nachádza približne 400 km nad povrchom planéty a gravitácia sa tu prakticky ruší s odstredivými silami, ktoré vyvoláva obiehanie okolo planéty. Tým vzniká takzvaná mikrogravitácia, pri ktorej sa astronauti vznášajú po stanici a mimo nej.  

“Niektorí ľudia už v minulosti tvrdili, že sa cítili, akoby sa pohybovali rýchlejšie alebo ďalej, než prešli v skutočnosti. To nám dalo motiváciu pre náš výskum,” vysvetlil Harris.

Človek sa na vesmír pripraví rýchlo

Počas štúdie vedci vyhodnocovali výkon dvanástich astronautov, šiestich mužov a šiestich žien. Skúmali obdobie pred misiou, počas misie a po nej. Ukázalo sa, že ich zmysel pre vzdialenosť ostal vo väčšine nezmenený. Vedci priznávajú, že život na vesmírnej stanici je veľmi rušný, preto im trvalo niekoľko dní, než sa dokázali s astronautmi spojiť. Kvôli tomu mohli zmeškať prvých pár dní, kedy sa astronauti na prostredie mikrogravitácie prispôsobovali.  

Stále to ale považujú za dobrú správu. Keďže nenašli žiadne rozdiely v ich schopnosti orientácie, znamená to, že sa ľudské telo prispôsobí veľmi rýchlo. Stále to ale neznamená, že je vesmír bez rizika.  

“Niekoľkokrát sa stalo, že počas nášho experimentu musela ISS vykonať vyhýbacie manévre. Astronauti musia vedieť prejsť do bezpečných miest alebo k únikovým modelom čo najrýchlejšie, ak by nastala pohotovosť,” dodáva Harris.  

Ukázalo sa, že v prípade núdze sa astronaut dokáže navigovať efektívne, čo je podľa slov autorov upokojujúce. Schopnosť efektívnej orientácie a navigácie bude kľúčová hlavne pri dlhých cestách na Mars a hlbšie do sústavy.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť