Vašu Wi-Fi sieť je možné hacknúť. Toto sú najčastejšie spôsoby, ako to hackeri robia!

Pozrite sa na najčastejšie metódy hackerov, ako sa môžu nabúrať do vašej Wi-Fi siete. V niektorých prípadoch je to až šialene jednoduché.

Wi-Fi router a internet
Zdroj: skimin0k / Shutterstock.com

Neustále môžeme počuť z každej strany o rôznych kybernetických hrozbách. Častokrát stačí kliknúť len na nebezpečný odkaz, z ktorého ak si stiahneme súbor, tak sa započne útok. Ten môže skončiť nielen odcudzením citlivých informácií, ale aj vybielením bankového účtu. Mnohí z nás preto, aby sa vyhli rôznym hrozbám, dodržiavajú viacero zásad, ako zostať v bezpeční. Napríklad nesťahujeme aplikácie a súbory do svojich zariadení z iných ako oficiálnych zdrojov, používame rôzne antivírusové programy a podobne. No jednu vec podceňuje väčšina ľudí, je ňou zabezpečenie Wi-Fi siete. Tejto téme sme sa venovali už viackrát. No dnes sa pozrieme na opačnú barikádu a to, ako sa útočníci vedia do nej najčastejšie nabúrať.

Ako sú najčastejšie spôsoby toho, ako sa vám hacker nabúra do Wi-Fi siete

Brute-force útok na Wi-Fi heslo

Pravdepodobne tou najbežnejšou cestou, ako sa hacker vie nabúrať do vašej Wi-Fi siete, je prostredníctvom útoku „hrubou silou“. Ide o útok, kedy hacker skúša heslo za heslom. Nepredstavujte si ale, že toto heslo píše manuálne. Existuje na to viacero programov, ktoré heslo vypĺňajú za neho, pričom tipy na heslo berú z rôznych databáz najčastejších hesiel, prípadne únikov dát, ktoré sú verejné. Ak sa im podarí heslo prelomiť, zmenia ho a uzamknú majiteľa siete mimo jeho vlastnej Wi-Fi. Preto je kľúčové zvoliť si silné, ťažko uhádnuteľné heslo a pravidelne ho meniť. Prípadne môžu majiteľa a ďalších používateľov siete, ktorí ju využívajú, špehovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používanie prednastaveného hesla výrobcu

Mnoho používateľov si nezmení prednastavené administračné heslo, ktoré je na smerovačoch nastavené výrobcom. Najhoršie na tom je, že necháme prednastavené aj meno routeru. Pre útočníka je potom hračkou dopátrať sa k heslu a prihlásiť sa. Preto by ste mali vždy zmeniť predvolené heslo smerovača. Mali by ste tiež vytvoriť jedinečný SSID (názov bezdrôtovej siete), aby ste predišli tomu, že sa hacker pripojí k vašej Wi-Fi. Len pre ilustráciu, nižšie si môžete pozrieť, ako sa volajú Wi-Fi siete v našom okolí.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Využívanie zraniteľností firmvéru

Väčšina z nás, keď sa povie počítač, tak si predstavia monitor a skrinku, prípadne notebook. No aj router je rovnako počítač, ktorý poháňa softvér. Čo tým chceme ale povedať? Tak isto, ako váš počítač má rôzne bezpečnostné diery, ktoré vývojári opravujú v priebehu času, tak rovnako aj váš router môže mať deravý softvér. Preto je dôležité, aby ste svoj Wi-Fi router pravidelne aktualizovali a sťahovali si bezpečnostné aktualizácie. V inom prípade, ak tak nerobíte, tak ste ľahkým cieľom pre útočníka.

Session Hijacking

Pri tejto technike útočník odchytáva a snaží sa prevziať kontrolu nad platnou komunikačnou reláciou medzi užívateľom a routerom. To umožňuje útočníkovi vystupovať v mene používateľa a získať tak potenciálny neoprávnený prístup k nastaveniam routeru či do Wi-Fi siete. Pri tomto type útoku hackeri často využívajú takzvané StingRay zariadenia, ktoré sú schopné presmerovať tok dát práve cez prostredníka, ktorým je útočník.

DNS únos

Kyberzločinci môžu tiež využiť metódu zvanú DNS hijacking. Na vykonanie útoku páchatelia buď nainštalujú škodlivý softvér do používateľských počítačov, prevezmú kontrolu nad smerovačom alebo zachytia komunikáciu DNS. Na tomto type útoku je nebezpečné to, že väčšina ľudí nevie, že sa to deje. DNS je niečo ako telefóny zoznam, ktorý prepája názov stránky s IP adresou servera. Útočník môže potom manipulovať s vami napríklad tak, že vy zadáte web vašej banky, no presmeruje vás na falošný web, vy ale v adresnom riadku uvidíte regulárnu adresu webu, no v skutočnosti budete na podvodnej stránke. Vyhnúť sa tomuto útoku viete napríklad tak, že budete používať spoľahlivú VPN.

Vypnite si vzdialený prístup k Wi-Fi

Rovnako by ste mali opatrne pracovať s funkciou vzdialeného prístupu k vašej Wi-Fi siete, resp. routeru. Ide o funkciu WPS. Jej cieľom je zjednodušiť iným zariadeniam vyhľadať vašu sieť a pripojiť sa k nej.

Wi-Fi vzdialeny pristup ako vypnut
Zdroj: Vosveteit.sk

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako si zabezpečiť Wi-Fi sieť pred útočníkmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre