BezpečnosťNávody

Je vaša Wi-Fi sieť bezpečná? Pozrite sa na 6 trikov, ako si ju môžete zabezpečiť

Dnes už má Wi-Fi doma prakticky každý, no len málokto ju má naozaj zabezpečenú. Pozrite sa ako na to!

Dnes už má doma Wi-Fi sieť úplne každý, no len málokto ju má naozaj zabezpečenú. Nejde pritom o nič náročné, no úprimne, môže to byť miestami zdĺhavý proces. Ak však chcete mať záruku toho, že sa vám na ňu nikto nedostane, ani sa nestane cieľom hackerského útoku, pozrite sa ako na to.

Zastaraný router

Určite máme aj väčšie starosti, ako investovať každý rok do nového Wi-Fi routera. Vo väčšine prípadov vydržíme s jedným, dokým neprestane fungovať alebo kým nie je nutnosť jeho výmeny. Zastaraný hardvér už ale nedostáva bezpečnostné aktualizácie a veľmi rýchlo sa môže stať terčom útoku. Ako píše portál How to Geek, v tomto prípade sme jednoduchým terčom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň to neznamená ani to, že by sme mali router meniť často a nebodaj každý rok, to naozaj nie je potrebné. Každý výrobca má svoju vlastnú dobu, kedy ešte podporuje staršie zariadenia, no ak už z tohto zoznamu vypadávate, je na čase poobzerať sa po novom routeri.

Neaktualizovaný firmware

Na tému aktualizácií pokračujeme ďalej. Hoci môžete mať doma podporovaný hardvér, len málo z nás si nájde čas na to, aby si ho aktualizovalo. Opäť v tomto prípade platí, že staršie verzie sú jednoduchým terčom pre všetkých hackerov. Vo všeobecnosti platí, že každý softvér má svoje slabé stránky, ktoré môže útočník odhaliť. Aktualizácie práve tieto slabiny riešia.

Aktualizácia firmwaru by preto mala byť základom pre bezpečnosť vašej bezdrôtovej siete. Okrem ochrany výrobcovia častokrát pridávajú aj drobné aktualizácie, ktoré vylepšia chod vášho zariadenia.

Slabé heslo, v horšom prípade žiadne

Dobré heslo môže byť rozdielom medzi tým, či sa na vás zameria nejaký hacker alebo či sa niekto bez vášho vedomia pripojí na vašu Wi-Fi sieť. Nemusíte vymýšľať komplikované a kilometrové heslá, no ak používate niečo triviálne, ani to nie je najlepším riešením. Zároveň platí aj to, že ak sa nachádzate v meste, zabezpečte si vašu Wi-Fi sieť heslom.

V tomto prípade totiž nie sú hackeri až taký problém ako ľudia, ktorí sa bez váhania pripoja na vašu sieť. Vy potom môžete pociťovať spomalený internet alebo len dávate niekomu zadarmo to, za čo si platíte.

Nezmenili ste si administrátorské heslo

Wi-Fi router si môžete nastaviť aj prihlásením sa do adminského rozhrania. Vo väčšine prípadov je predvolené základné heslo, ktoré môžete nájsť v manuáli spolu s návodom, ako sa do tohto rozhrania prihlásiť. Vo väčšine prípadov ide o jednoduché heslo, ako je napríklad „admin“. Odporúča sa preto prihlásiť sa do nastavení Wi-Fi a toto heslo zmeniť.

Používate starý bezpečnostný štandard

Wi-Fi sieť je šifrovaná pomocou protokolov ako napríklad WEP, WPA alebo WPA2. WEP je najstarším bezpečnostným štandardom a prelomiť ho možno prakticky na počkanie. WPA a WPA2 sú o niečo lepšie, no už ich dávnejšie prekonal WPA3.

Ani teraz všetky zariadenia nepodporujú šifrovanie WPA3, no routery ponúkajú možnosť WPA2/WPA3 šifrovania. Tak sa môžu naň pripojiť aj staršie zariadenia. Odporúča sa preto siahnuť po routeri, ktorý ponúka takúto možnosť šifrovania.

Nemáte vypnutý vzdialený prístup

Do správcovského rozhrania routera sa môžete dostať jednoducho tak, že napíšete do vyhľadávania vašu lokálnu adresu. To však viete spraviť len v prípade, ak ste pripojení na danej sieti a máte vypnutý vzdialený prístup. Ak ho máte zapnutý, potom sa k nastaveniam dostanete aj na diaľku a znamená to aj to, že sa k nastaveniam dostane aj hacker. Odporúča sa preto vypnúť režim vzdialeného prístupu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close