V našej Slnečnej sústave sa môže nachádzať viac objektov, ktoré ku nám prišli od inej hviezdy

Najnovší výskum našiel 19 potenciálnych kandidátov

Oumuamua
Zdroj: NASA

Slnečná sústava existuje už dlhú dobu a keď ku nám zavítal asteroid Oumuamua v roku 2017, vedci si boli istí, že nie je jediným návštevníkom z medzihviezdneho priestoru. Následne ku nám prišla kométa 2l/Borisov, ktorá túto myšlienku potvrdila.

Kométa 2l/Borisov, ktorá sa prehnala našou sústavou rýchlosťou 32km/s, mohla vzniknúť v extrémnom prostredí

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže kde sú ostatní návštevníci? Vedci si myslia, že pár ďalších ku nám priletí počas nasledujúcich rokov. Nový výskum ale hovorí, že by sme hŕstku podobných asteroidov mohli hľadať vo vzdialených kútoch Slnečnej sústavy. Na základe ich trajektórie okolo Slnka vedci identifikovali 19 asteroidov, o ktorých si myslia, že by mohli pochádzať od inej hviezdy. Ku nám sa dostali v čase, kedy bola Slnečná sústava len niekoľko miliónov rokov stará, píše sciencealert.com

V tých časoch bolo Slnko súčasťou zoskupenia hviezd, ktoré sa zrodili blízko pri sebe z rovnakého oblaku plynu a prachu.

„To, že boli hviezdy pri sebe tak blízko znamenalo, že sa navzájom ovplyvňovali gravitačnou silou a to umožnilo asteroidom prekĺznuť od jednej hviezdy k druhej,“ vysvetľuje astronóm a kozmológ Fathi Namouni.

Namouni našiel v roku 2018 nášho prvého permanentného medzihviezdneho návštevníka. So svojim kolegom študovali skupinu asteroidov, ktorá sa volá Kentury. Tie sa nachádzajú medzi Jupiterom a Neptúnom a často mávajú zvláštne orbity.

Jeden z nich, asteroid 2015 BZ509 mal zvláštnejšiu obežnú dráhu než všetky ostatné. Mal ju takmer totožnú s Jupiterom, ale v opačnom smere. Ak by asteroid vznikol v našej Slnečnej sústave, svoju obežnú dráhu by mal rovnakú ako ostatné objekty. Vedci nakoniec zistili, že sa ku nám dostala pred 4.5 miliardami rokov.

Simulácie, ktoré dvojica astronómov vykonala naznačovali, že ďalších 19 asteroidov mohlo byť zachytených gravitáciou Slnka v období, kedy sa v našej sústave ešte nenachádzali žiadne planéty. Väčšina z týchto 19 asteroidov buď skončí nárazom do Slnka, opustením Slnečnej sústavy, alebo nárazom do planéty. Len pár z nich si uchová stabilnú obežnú dráhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre