SpravodajstvoVeda a výskum

V dôsledku koronavírusu COVID-19 došlo nad územím Talianska k výraznému poklesu emisií oxidu dusičitého

Koronavírus COVID-19 okrem iného výrazne vplýva aj na naše správanie a priemysel. Satelit Copernicus Sentinel-5P zaznamenal pokles emisií NO2.

Najnovší typ koronavírusu, COVID-19, s ktorým bojuje značná časť svetovej populácie, neovplyvňuje len zdravie ľudí, ekonomiku, ale aj naše správanie. Snímky zo satelitu Copernicus Sentinel-5P, ktorý mapuje znečistenie ovzdušia ukazujú, že sa vo vybraných regiónoch výrazne znižujú emisie oxidu uhličitého.

Josef Aschbacher, riaditeľ programov ESA, hovorí: „Copernicus Sentinel-5P Tropomi je dnes najpresnejším nástrojom na meranie znečistenia ovzdušia z vesmíru. Tieto merania, ktoré sú celosvetovo dostupné vďaka politike bezplatných a otvorených údajov, poskytujú občanom a osobám s rozhodovacou právomocou zásadné informácie. “

Signifikantné zníženie emisií vo vzduchu je vidieť hlavne v severnom Taliansku, kde z veľkej časti došlo prakticky k pozastaveniu bežného života. Animácia nižšie ukazuje kolísanie emisií oxidu dusičitého v celej Európe od 1. januára 2020 do 11. marca 2020 pomocou 10-dňového kĺzavého priemeru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Claus Zehner, manažér misie Copernicus Sentinel-5P agentúry ESA, poznamenáva: „Zníženie emisií oxidu dusičitého nad územím v severnom Taliansku je obzvlášť zjavné.“ Ďalej dopĺňa: „Aj keď v údajoch môže dôjsť k nepatrným odchýlkam v dôsledku oblačnosti a meniaceho sa počasia, sme si veľmi istí, že zníženie emisií, ktoré vidíme, sa časovo zhoduje s blokovaním dopravnej a priemyselnej činnosti v Taliansku…“

Nie tak dávno Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila COVID-19 za pandémiu. Celosvetovo sme presiahli hranicu viac ako 220-tisíc nakazených ľudí, z čoho necelých 9-tisíc chorobe už podľahlo. Celkovo sa doteraz vyliečilo necelých 86-tisíc. V snahe zabráneniu šírenia sa tejto choroby došlo vo viacerých krajinách sveta k významným reštrikčným opatreniam. Výnimkou nie je ani Slovensko a okolité krajiny. V rámci Európy je najkritickejší stav práve Taliansku.

COVID_tracker_k 19.3.2020
Zdroj: bing/covid (printscreen k 19.3.2020)

Zdroj: Youtube (ESA), Copernicus Sentinel (2020), spracované ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close