V budúcnosti nebudú mať smartfóny batérie, myslí si Oppo. Ako budú získavať energiu na svoje fungovanie?

Oppo hovorí, že v budúcnosti budeme mať smartfóny bez batérií. Budú využívať technológiu „Zero-power“.

smartfon bez baterie oppo
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Batérie v našich smartfónoch sú z roka na rok viac skúšané. Dôvodom sú najmä nové technológie, ktoré potrebujú na svoje fungovanie viac energie. To je aj dôvod, prečo výrobcovia smartfónov pracujú na nových technológiách, aby predĺžili výdrž batérie telefónov. Prípadne pracujú na technológiách, aby naše smartfóny nabili rýchlejšie. Zdá sa však, že Oppo je už unavené z tohto behu na dlhé trate, kedy príde nová technológia v dôsledku čoho musia do zariadenia „dostať“ viac energie.

Vízia spoločnosti je v podobe bezbatériových smartfónov. Ide o takzvanú technológiu „Zero-power“, od ktorej údajne nie sme tak vzdialení. Podľa publikovanej správy, spoločnosť hovorí, že už o 5 až 10 rokov budú dostupné technológie, ktoré umožnia príchod prvých smartfónov bez batérií. V čom však spočíva hlavná myšlienka projektu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V budúcnosti naše smartfóny nebudú potrebovať batérie, myslí si Oppo

Celá myšlienka bezbatériových smartfónom spočíva v zmene paradigmy, ako získavajú naše telefóny energiu. Zatiaľ, čo dnes ich pripájame do elektrickej siete, tak v budúcnosti by mohli získavať energiu bezdrôtovo prostredníctvom riadových vĺn, Bluetooth, Wi-Fi a podobne.

Spoločnosť verí, že v dôsledku zmeny tejto paradigmy, smartfóny by mohli byť oveľa menšie, mohli by ponúknuť nové technológie a zároveň by klesli aj výrobné náklady.

Oppo ďalej hovorí, že táto technológia by bola založená na rádiofrekvenčnom nabíjaní. Samozrejme, spoločnosť si je vedomá viacerých súčasných limitov, ktoré stoja pred zavedením tejto technológie v prax.

„Súčasná technológia má niekoľko problémov, medzi ktoré patria krátke komunikačné vzdialenosti, nízka účinnosť a obmedzená kapacita systémov.“

Oppo verí, že technológia ktorú opisujú, by mohla prísť s nástupom 6G sietí, ktorá by mohla byť realitou ešte v tomto desaťročí. Rovnako treba uviesť, že myšlienka bezdrôtového nabíjania nie je novinkou. Najväčšou výzvou s akou sa v súčasnosti výrobcovia pasujú, je vzdialenosť smartfónu od vysielača, aby dochádzalo k prenosu energie. Napríklad Xiaomi ešte v minulom roku predstavilo technológiu Air Charging, ktorá však funguje len na pár metrov. Rovnako treba uviesť, že výkon tejto technológie je len 5W.

V každom prípade, viete si predstaviť takúto technológiu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre