Pred pár rokmi ešte sci-fi, no dnes realita. Vojna vo vesmírne naberá na obrátkach, tvrdí generál Vesmírnych síl USA

Útoky na satelity nie sú iba o výbuchoch a raketách. Čína a Rusko útočia "každý deň".

Explozia ISS_vesmirna stanica
Zdroj: unsplash.com (Norbert Kowalczyk) ,toppng

O hroziacej vojne vo vesmíre medzi svetovými mocnosťami sa povráva už niekoľko rokov. Možná hrozba vesmírnych vojen však bola ešte pred niekoľkými rokmi iba súčasťou sci-fi filmov, ktoré však v posledných rokoch naberajú reálne rozmery. Naznačujú to nie len novo vzniknuté vesmírne jednotky veľkých svetových mocností, ale aj udalosti posledných dní, ktoré naznačujú, ako by budúce vesmírne boje mohli prebiehať. Nedávne odstrelenie starého ruského satelitu na obežnej dráhe Zeme, ktoré vyvolalo obrovský rozruch, však nie je úplne dobrým príkladom možných vesmírnych bojov. Boje sa totižto nad našimi hlavami odohrávajú neustále, no bežný človek sa o nich nikdy nedozvie, informuje The Washington Post.

„Hrozby sa rozširujú každým dňom“

O aktuálne prebiehajúcich vesmírnych bojoch aspoň z časti informoval priamo generál David Thompson, námestník veliteľa vesmírnych operácií Vesmírnych síl Spojených štátov amerických. Ten v krátkom rozhovore s komentátorom Joshom Roginom uviedol, že hrozby (vo vesmíre) skutočne narastajú a rozširujú sa každým dňom“. Aktivity jednotlivých mocností údajne stále naberajú na sile a dejú sa už dlho. „Teraz sme skutočne v bode, keď existuje celý rad spôsobov, ako môžu byť naše vesmírne systémy ohrozené, „ dodal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neviditeľné boje

Momentálne najviac využívanými bojovými prostriedkami v rámci vesmírnych bojov sú však „neviditeľné“ technológie. Používané sú silné lasery, rádiofrekvenčné rušičky a samozrejme, kybernetické útoky. Väčšinu z útokov však možno považovať za „reverzibilné“. Ich cieľom tak je iba dočasné vyradenie satelitu, či narušenie spojenia. Ku takýmto útokom na americké satelity údajne zo strany Číny a Ruska dochádza každý jeden deň. Boj o vesmír je tak nepochybne naozaj rušný a to aj bez toho, že by sme čokoľvek postrehli.

Čína zbrojí „raketovým“ tempom

Po boku bežných satelitov na obežnej dráhe Zeme neustále pribúdajú aj stovky spravodajských a vojenských satelitov, či už hovoríme o Rusku, Číne alebo USA. Čína je však spomedzi tejto trojice najrýchlejším „zbrojárom“. Aktuálne na obežnú dráhu vysiela satelity dvojnásobným tempom ako USA a ak to tak bude pokračovať aj naďalej, do pár rokov sa vo vesmíre stane najväčšou mocnosťou. Schopnosti satelitov jednotlivých mocností sú však stále obmedzené a drvivá väčšina z nich je využívaná na spravodajské účely. Už pár rokov sú však jednotlivými krajinami vyvíjané špeciálne bojové satelity, ktoré budú schopné zneškodňovania či odchytávania cudzích satelitov. Kedy sa teda dočkáme reálnych „vizuálnych“ hviezdnych vojen je tak len otázkou času.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre