USA: „Predlžujeme licenciu pre Huawei o ďalších 90 dní, aby používatelia mali viac času na prechod ku konkurencií“

USA predlžuje licenciu pre čínsky Huawei o ďalších 90 dní. Dôvodom je, aby poskytla dostatok času jej zákazníkom na prechod ku konkurencií.

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com, Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Spoločnosti Huawei v  priebehu včerajšieho dňa vypršala 90-dňová licencia udelená americkou vládou, ktorá povoľovala čiastočne obchodovanie s americkými dodávateľmi služieb a tovarov. Spočívala hlavne v kooperácii so spoločnosťou Google v spojitosti s operačným systémom Android.

V  priebehu víkendu obehli viaceré média vrátane nášho správy hovoriace o tom, že počas uplynulého víkendu prebehla diskusia medzi americkým a čínskym prezidentom týkajúca sa ekonomickej „vojny“. Jednou z tém mala byť aj spoločnosť Huawei. Aké konkrétne dohody a požiadavky však boli obsahom diskusie nevieme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei dostáva ďalších 90-dní

Zahraničný portál fonearena.com prišiel s  informáciami odvolávajúc sa na  slová zástupcov americkej vlády, že čínsky technologický gigant dostáva ďalších 90 dní k dobru. Licencia spoločnosti je tak predlžená do 19. novembra tohto roka.  Čo bude po uplynutí tejto lehoty však nevedno. Americká vláda však predĺženie licencie obhajuje slovami, že tak dáva americkým spotrebiteľom dodatočný čas na to, aby vymenili zariadenia Huawei za iné.

Wilbur Ross, americký obchodný tajomník, uviedol v komentári:

„Cieľom 90-dňového predĺženia je poskytnúť spotrebiteľom v celej Amerike potrebný čas na prechod od zariadení Huawei na iné, vzhľadom na pretrvávajúce ohrozenie národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky. Keďže naďalej naliehame na spotrebiteľov, aby prešli od produktov spoločnosti Huawei, uvedomujeme si, že na prechod je potrebné mať viac času. A  preto im poskytujeme trochu viac času.“

Američania vyostrili situáciu začiatkom mesiaca

Po summite G20 všetko nasvedčovalo tomu, že sa situácia otáča k lepšiemu. Americký prezident Donald Trump v tom čase vyhlásil, že americkým firmám budú udelené licencie, aby mohli obchodovať so spoločnosťou Huawei. Začiatkom mesiaca však americký prezident vyhlásil, že udelí na dovoz tovarov a služieb z Číny dodatočné clá, zároveň povedal, že pozastavenie licencií pre americké firmy, aby mohli obchodovať s Huawei nie sú témou dňa. Pár dní na to vyhlásil, že pozastavuje udeľovanie licencií.

Dôvodom malo byť to, že údajne došlo k dohode medzi prezidentom USA a Číny, že Čína začne nakupovať viac poľnohospodárskych produktov z  USA čo sa nestalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre